TEOG HEYECANINA YENİK DÜŞMEMEK İÇİN SINAV ÖNCESİ ÖNERİLER

TEOG HEYECANINA YENİK DÜŞMEMEK İÇİN SINAV ÖNCESİ ÖNERİLER

aynur-sayim

23-24 Kasım’da yapılacak olan Teog 1.Dönem sınavlarına sayılı günler kala hem sınava katılacak öğrencileri hem de ailelerini heyecan sardı. Sınav heyecanı yaşamak normal bir duygu ancak aşırı heyecan ve korku sınav da başarısızlığa yol açabilir. Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Uzman Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aynur Sayım, sınav öncesinde ve sınav esnasında olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve başarı sağlamak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sınavla İlgili Negatif Düşünceler Korku ve Kaygıya Yol Açar

Sınavla ilgili düşünceleriniz, sınav anındaki duygu ve davranışınızı etkiler. Sınav hakkında ne düşündüğünüz en önemli bölümdür. Duygu- düşünce-davranış üçgenini düşünün. Sınavla ilgili negatif düşünceler yani; korku kaygı gibi duygular yaşamamıza sebep olacaktır. Ve sonuç olarak da el titremesi, kalp çarpıntısı gibi bedensel tepkilere ve sınavdan kaçınma, dikkat dağınıklığı, odaklanamama gibi sonuçlar doğuracaktır.

Düşüncede Yer Değiştirme Tekniğini Uygulayın

“Ya yapamazsam, süre yetmezse, cevap kağıdında kaydırma yaparsam, başarısız olursam” vb. gibi negatif düşünceler yerine “çalıştığım kadarını yapabilirim, bu düşüncelerle dikkatimi dağıtmazsam ne biliyorsam onu yapabilirim” gerçek düşünceleri devreye sokmak, düşüncede yer değiştirme tekniği uygulamak önerilerden biridir.

Olumlu Düşünün ve Nefes Egzersizleri Yapın

Beklentilerinizi değerlendirin ve gerçekçi düşünmeye gayret edin. Ne kadar çalıştıysanız sonuç, başarınızla doğru orantılı olacaktır. Stres ve diğer sebeplerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Olumlu düşünme ve nefes egzersizlerini kullanın. Diyafram nefesi ve gevşeme teknikleri de doğru kullanılırsa bedensel rahatlamayı sağlar. ”Mola al, şarj ol, devam et “ tekniğini kullanın.

Sınav Öncesi Beslenme ve Uykuya Dikkat!

Sınav öncesi beslenme ve uykunuza dikkat edin ama rutin düzenin dışına fazlaca çıkmayın. Bedenin ritmini bozmak, sanıldığının aksine olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sınavda Turla Tekniğini Kullanın

Son 3 gün yeni bir öğrenmeden ziyade tekrar yapmak daha uygun bir tekniktir. Sınav kağıdına yaptığınız kodlamaları 2 kez hızlıca gözden geçirin. Soruyu cevapladıkça birebir cevap kağıdına geçirin. Arada bir soru numarasını kontrol edin. Turla tekniğini kullanabilirsiniz. Zorlandığınız soruda takılmadan diğerine geçin. Yanlış cevaplar doğruyu

götürmediği için, emin olamadığınız sorularda seçenekleri 2 ye indirip, en yakın hissettiğiniz cevabı işaretleyin.

Aileler Sınav Öncesi Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

* Sınavla ilgili söylemleri azaltın, çocuğunuz konu açmadıkça açmayın, konuşmak isterse rahatlamasını sağlayın. Çok fazla konuşmak, konuyu gündemde tutmak sizin kaygınızdır, bunu yansıtmayın.

* Son ana kadar çalışmasını istemeyin. Eleştiri ve kıyaslama gibi yanlış yaklaşımlardan kaçının.

* Sağlıklı beslenme ve uyku düzeni için özendirin ama rutini fazlaca bozmayın. Beden ritminin bozulması da çocuğu olumsuz etkiler.

* Sadece destek olun, kaygısını artırmayın, rahatlatın ve dinleyin. Unutmayın göreviniz ona destek olmak, sınava giren çocuğunuz, siz değilsiniz… Siz çocuğunuzun rehberi ve desteğisiniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ