ÖZKONAK’TA DÜĞÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ DÜĞÜN PİLAVI

ÖZKONAK’TA DÜĞÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ DÜĞÜN PİLAVI

HAMZA DEMİR

Özkonak Beldemizde Özkonağımızın değerli Esnaflarından Demirci Hamza DEMİR Evladı Eyyüp DEMİR ile Özcan UZELLİ Kızı Zeynep UZELLİ Geleneksel Özkonak düğünü ile Hayatlarını Birleştiriyorlar. Genç çifte Kızılırmak Gazetesi olarak bir ömür boyu mutluklar dileriz..

Özkonak Düğünleri Gelenek ve Göreneklerinden taviz vermeden Yüzyıllardır bozulmadan devam ettiren ender beldelerden. Bu gelenek ve göreneklerimizi bozulmadan bu günlere taşıyan Özkonak Halkına Teşekkürler. Hamza DEMİR Kardeşimizin düğün pilavında geleneksel Özkonak düğünleri ile ilgili birazda olsa  bilgi aldım illaki tam değildir amma bu benim derlediğim bilgi benim için bir başlangıç oldu eksiklerimide bilahare tamamlarım inşallah.

Anadolu’nun yüzyıllara dayanan bu köklü düğün gelenekleri bir kenarda dursun, asıl kayıp düğünlerde ikram edilen yemeklerin rafa kaldırılmasıyla olur. Özkonak Beldemiz Bu düğün geleneklerine sımsıkı sarılarak düğün sahiplerine çok büyük mali külfet getirsesede bu geleneği yaşatmaya devam ediyor. Düğün Yemeği Meşhur Özkonak Bulgur Pilavı gelen konuklara bu bulgur pilavı ikram ediliyor Her önüne gelende bu pilavı pişiremiyor kolaymı 1000 kişiye bulgur pilavını pişirip ikram etmek Düğün Pilvı Duayla Başlayıp Duayla bitiyor.  birde Özkonak düğünlerinde Damat  sağdıcı oluyor Özkonakta Damat sağdıçlığı diğer yerlerdeki sağdıçlıklara benzemiyor. Sağdıç Bekar erkeklerden seçiliyor Sağdıçın işi Özkonak düğünlerinde oldukça zor Sağdıca Bayrak emanet ediliyor. Nasıl Askeri birliklerde  Alay sancağı varsa özel Sancak nöbetçileri o  Sancağı canı pahasına koruyorsa   Özkonak düğünlerindede sağdıca emanet edilen bayrak alay sancağı kadar önemli Sağdıç Bayrağı kaptırırsa Bayrağı kapana, Bayrağı almak için çok büyük bedel ödeme  cezası alır . Özkonak düğünlerinde Yemek sonrası Damat gezisi varki konvoy halinde Damat bütün beldede Davul Zurna eşliğinde gezdirilir  Kına gecesi ve Düğün Töreni ile genç çiftler dünya evine girmiş olurlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ