ÖTEDEN BERİ OTOPARK

ÖTEDEN BERİ OTOPARK

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                              ÖTEDEN BERİ OTOPARK

          Her medeni nimetin külfeti vardır. Medeniyet;sahip olduğun medeni nimetleri başkalarına zarar vermeden,mevcut kurallara uygun ve edeplice kullanmaktır.

          Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle değişen şartlar,toplumları olumlu veya olumsuz yönde etkilemiştir..

          Benlik ve bencillik duygusu insanların hep menfatçı yönlerini öne çıkarır. İnsan, benim hak ve özgürlüklerim diye düşünür. Ancak insan, kendi temel hak ve özgürlüklerinin yanında başkalarınında hak ve özgürlükleri olduğu gerçeği ile yaşamalıdır.

           Toplumların eğitim ve kültür seviyeleri yükseldiköe,o toplumda sorgulama,muhakeme,mukayese ve çözüm önerileri daha çok olur.

          Öteden beri içemiz Avanos’un otopark sorunu konuşulur. Sorgulanır,öneriler sunulur. Bu da Avanos halkının sorgulayıcı yönünü ortaya koyar.

          Yıllar içerisinde;kalemimizle,yazılarımızla zaman zaman dilimizle otopark konusu çözüm yollarını ifade ettik.

          Vücutta olan bir ağrı ateşi düşürmek için Novalgine veya Parol vermek içmek ağrının kesilmesi,ateşin düşmesini sağlar. Bu geçici bir tedavidir. Esas olan ağrıya,ateşe sebep olanı bulmak ve tedavi etmektir..

          Otopark konusunda insanımız kendi ego-rahatını düşünür. Bir de neme lazımcı ise; sorun ortaya çıkınca feveran eder.Eleştiri yoğunluğuna düşer. Çözüm önemlidir. Özellikle de uzun vadeli çözüm önemlidir.

          Kapadokya Turistik Yöresinin en şirin ve el sanatları merkezi olan Avano’ta özelliklede Eski Avanos yerleşim merkezinde otopark önemli sorundur.

           Eski Avanos denince 1.2.3.4. derecede “Şuyu lu  alanların” belirli planlamaları yapılarak çözüme kavuşmalı…Eski Avanos’un temel ana projelerinden ‘ Islah Projesi’ muhakkak gerçekleşmelidir.

          Emeksizden,Ziyaret Dağı’nın eteğinden  Batı’ya doğru Özkonak Yol kavşağına ulaşan çevre yolu muhakkak yapılmalıdır.

          Ormanlık alanlar biraz daha daraltılarak,ÇİT çekilip daha da disiplin altına alınmalıdır.

          İlçemiz Avanos’un altı giriş altı çıkış kapısı vardır. Eski Avanos’un konumuna göre de 3-4 kapı vardır. Avanos’un Doğu’sun da Kalaba istikameti ve  Çevre Yolu  Köprüsüne giden yol.Güney de Tarihi Taş Köprü yolu. Batı’da da Gülşehir-Özkonak istikametine giden yollar. Şimdi üç ana yolu düşünürsek; bu Avanos’a giriş çıkış noktalarına otopark yerleri-alanları belirlenmelidir. Eski Avanos’a araç yerine insan girişi sağlanmalıdır!

           Hizmet ederken Avanos’un 30-50 yıl sonrasını düşünerek planlamalar yapılmalıdır. Popülist yaklaşımlar,Novalgin’in ağrı kesmesi gibi olur ama tedavi etmez.

          Şayet Eski Avanos giriş noktalarına otoparklar yapılırsa;Nevşehir’e ,köy ve kasabalara giden araçlar,şehir içi dolmuşlar,taksiler,faytonlar buralarda bulunur.  Turizmin önemli bir merkezi olarak trafik yoğunluğu dışarı alınmış olur.

          Merkezde İtfaiye,Ambulans,Güvenlik arabaları gibi zorunlu araçlar  bulunur..

          Denebilir ki;Eski Avanos’ta ki araçlar  ne olacak? Araç sahipleri araçlarını,Emeksizden Özkonak yol kavşağına kadar yapılacak çevre yolun çıkış yaparak trafiğe katılacaklar.

          Şu anda ilçemizde uygulanan kısa vadeli çözüm ardından  uzun vadeli çözüm gerçekleşmelidir. İlgili kurumların işbirliği ve güçlü organizasyon ile uzun vadeli projeler gerçekleşebilir. Kazanan Avanos,Avanos halkı,yöre,bölge ve Türkiye olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ