NEVŞEHİR’DE YEŞİL ALAN MİKTARI ARTIYOR

NEVŞEHİR’DE YEŞİL ALAN MİKTARI ARTIYOR

yesil

Şehir merkezinde yeşil alanların artırılmasına yönelik olarak Nevşehir Belediyesi’nin çalışmaları aralıksız devam ediyor. Her yıl hizmete kazandırılan çocuk oyun alanı ve dinlenme parkları başta olmak üzere şehrin farklı noktalarındaki orta refüjlerin yeşillendirilmesine yönelik girişimlerle Nevşehir, kişi başına düşen 14.03 oranıyla Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nun şehirlerde kişi başına düşen yeşil alan miktarının en az 9 metrekareye ulaştırılması gerektiği yönündeki tavsiye kararının daha da üzerindeki bir rakamla da oldukça önemli bir başarıya ulaştı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’ in şehir merkezinde imar planında yeşil alan olarak belirtilen alanların yeşil bir görüntüye kavuşturulması yönündeki talimatı doğrultusunda , Nevşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri farklı merkezlerde çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Özellikle çocuk oyun alanı ve dinlenme park sayısının her geçen yıl artırılması ve bu kapsamda söz konusu alanların nezih bir şekilde modern donanımlarla her yaş grubundan kişilerin yararlanabileceği bir sosyal alanlar haline gelmesi yönünde de etkin çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda şehir merkezinde imar planında yeşil alan olarak belirlenen yerlerde, çocuk oyun alanı, ve dinlenme parkı yapımına hız kazandıran Nevşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, oluşturulan yeşil alanlar içerisinde spor kondisyon aletleri, yürüyüş yolları, kamelyalar, süs bitkileri, çimlerin otomatik sulama sistemi ve yeni fidanlarla zengin bir görüntü oluşturuyorlar.

2004 yılından beri yürütülen bu çalışmalarla, Nevşehir’de 2004 yılı başında 7.2 olan kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 2016 yılının Haziran ayı sonu itibariyle 14.03’e ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü, aldığı bir tavsiye kararıyla şehirlerde kişi başına düşen yeşil alanın en az 9 metrekare olması gerektiğini belirtiyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ