MEMLEKET BİZİM

MEMLEKET BİZİM

mehmet dileri

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü bitti derken tekrar diğer domuz gribi gibi benzer hastalıklarla dünyanın gündemine gelmiştir. Kalkınmakta olan ülkelere çok büyük zararlar vermeye devam etmektedir, bu ülkelerden biride  Türki’yedir. Ülke olarak üretmeden ziyade tüketici toplum olduğumuz için temel ihtiyaç ham maddelerini yurt dışından almak la birlikte  dış ülkelere büyük dövizler ödemekteyiz. Dünyada geçerli para birimi olarak güçlü devletlerin parasının hükmü sürmektedir, buda şu demektir senin paranın dış ülkelerde hükmünün olmadığının işaretidir. Bize benzer onlarca ülke vardır bu ülkelerde sömürülmeye mahkum edilmektedir. Konunun özeti üretmediğin her şey için bedel ödeyerek tedarik edip halkına sunmaktır.
 Türkiye Cumhuriyeti devletinin yer altı ve yer üstü kaynaklarının  ülkemize  üç bin yıl yeteceğini bilim adamları söylemektedir. Bu zorluklardan aşmanın tek bir yolunun olduğuna inanmaktayım, her kim olursa olsun ülkemizi seveceğiz sağ sol siyasi ayrımı yapmadan din mezhep ayrımı gözetmeksizin toplumumuzu kutuplaştırmadan birlik beraberlikten kardeşlikten dürüstlükten bahsederek inancımıza göre yaşayarak  her insanımızı kucaklayarak yeni bir sayfayla başlamak gerekmektedir. Yoksa etrafımızdaki  İslam ülkeleri  gibi  acılar içerisinde kardeş kardeşi öldürenlere bakarken bizlerin başına gelmez diye düşünmeyelim  çünkü en yakın olan bizlerdik.
  Türkiye’mizin  yakın tarihine bakalım 1960 tarihinden bu günümüze başımıza ne gelmişse siyasi çekişmeler yüzünden Türk milleti büyük bedeller ödemiştir. Tekrar bedel ödemememiz için geçmiş tarihimizi bilmemiz gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin devletinin  kurucusu  M.KEMAL ATATÜRK  önemli sözünü hatırlatmak isterim ”geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez,,.
Ülkemiz bu kadar badireler atlatırken bizlerin sen ben kavgasının yapmasının çok yanlış olduğunu bilmemiz gerekmektedir, insanlar bir dilim ekmek bula bilmek çocuklarının karınlarını doyura bilmek için çırpınıp durmaktalar. Ekonomik sıkıntıların ileride hırsızlık arsızlık  yolsuzluk ve en değerli olan ahlakımızın yozlaşıp inançlarımızdan uzaklaşmamıza sebep olmaktadır. Bu acı gerçekleri görüp yaşamaktayız.
  Avanos ilçemizin önemle üstünde durması gereken konuyu belirtmek isterim, işsizliğin arttığı şu günlerde .
Mahalli yönetimlere çok iş düşmektedir, önce yapılması gereken İlçemizde kurulmuş bütün siyasi partilerle diyalog kurularak    mahalle mahalle sokak sokak   ev ev gezerek ihtiyaç sahiplerini tespit edip ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılarak ihtiyaçlarının sağlaması gerekmektedir. Bu günlerde halkımızın yanında olmazsak ne zaman olacağız….
Belediyemiz başta olmak üzere elinden geleni yapacağına inancım sonsuzdur.
       Mehmet DİLARİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ