İNANAN KADININ YÜZAKI ‘’TESETTÜR’’

İNANAN KADININ YÜZAKI ‘’TESETTÜR’’

BEYZANUR SABAS

Tesettür .Allah’ın emrettiği bir sakınma tarzı.Kendini dışarıdaki tehlikelerden ve daha nice şeylerden korunmanın adıdır tesettür.Tesettür , kadınların elleri,yüzleri ve ayakları dışındaki yerlerini kapatmasına denir.Ama bizim için daha fazlasıdır. Bizim için esettür, bizim dinimizi, kimliğimizi, kişiliğimizi ve en çokta kendimize verdiğimiz değeri gösterir.

Tesettür, sadece bayanların örtünmesi değildir. Erkeklerinde tesettürü göz kapaklarındadır.Hatta tesettür adında ilk ayet erkeklere inmiştir. Nur Suresi 30.ayette “Mümin erkeklere söyle: Gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını muhafaza etsinler. Bu, kendileri için daha temizdir.Şüphesiz ki Allah,bütün yaptıklarından haberdardır.” .Tesettür eskiden ne kadar farzsa şimdide öyledir.Yani çağlara göre renkler değişebilir ama şekil asla.Ahzab suresi 59.ayetinde;”Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle cilbablarını (çarşaf,ferâce ve câr gibi dış elbiselerini ) üzerlerine sıkı örtsünler.Bu onların tanınmamalarına ,tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır,merhamet edicidir.”Tesettür kendimizi korumaktır. Toplum ahlakını düzeltmektir.

Tesettüre çağdışı diyenler olduğu gibi tesettürü yanlış algılayanlar da var. Tesettürden maksat mahremiyet sağlamasıdır. Allah, inananlar için bir elbise şekli zorunlu kılmamıştır. Sadece kadınlar evin dışına çıkacakları zaman üzerlerine cilbab denilen mahrem yerlerini örten bir örtüyle çıksınlar uyarısı var. Bu uyarı bir emirdir ve tüm inanan kadın ve kızlar için geçerlidir. Kur’an-ı Kerimde geçen her emir yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Lakin bazı kesimlerce örtünme modaya uydurulmak suretiyle amacından saptırılmıştır. Örtünmenin modası olmaz. Yani modaya uyarlanamaz. Örtünme ne kötü olmalı ne de erkeklerin bakışını üzerine toplayacak kadar dikkat çekici olmalıdır. Ama maalesef evde pejmürde giyinen kadın dışarı çıkarken tesettür adına ne kadar dikkat çekici elbise veya başörtüsü varsa onunla dışarı çıkar. Kullandığı parfümler cabası. Onlar buna tesettür derlerken İslam bu tür giyinmeyi reddeder. Çünkü taktığın başörtüsü, giyindiğin dış elbise eğer dikkat çekici ve şatafatlıysa örtünmüş sayılmazsın. İşte zahiren giyinmiş ama amacına uygun olmayan bu tür giyinme tesettüre girmez. Hatta bugün modernize edilen ve maalesef modaya kurban edilen tesettür inananları Allah’ın Kuran’da buyurduğu emirden çok uzaklaştırmıştır. Bazıları ise başını örtmüş ama erkekler gibi pantolon giymektedir veya üstüne giydiği gömlek tarzı elbise örtünmeyi sağlamamaktadır. Yani bu Örtünmeyi sadece başını örtmek zanneden bazı kadınlar hakkında Allah Resulü (s.a.v) Bir hadis-i şerifinde bizleri şöyle uyarmaktadır. ‘’Resulullah (s.a.v) kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lânet etti.’’(Buhari Libâs61) hadisiyle inananları uyarmaktadır.Yani erkeklerin giyimi ve kadınların giyimi farklıdır. Bu konuda eşitlik var ben ne giyersem giyerim kimse bana karışamaz mantığı İslami değildir.

Maalesef bu durum, inandığı gibi yaşamayanların yaşadığı gibi inanmaya başladığı tezini güçlendiriyor. İnanların kafasında farklı bir İslami anlayış ve farklı bir yaşam şekillenmeye başlıyor. Rabbani olmayan bu yaklaşım ve düşünceleri İslam’da varmış gibi sunmak cahilliğin en alasıdır.

Biz inananlar ancak Kuran ve hadislerdeki İslami yaşantıyı hayatımıza tatbik edersek Allah’ın rızasına kavuşuruz. İslam’ı hayatımıza değil hayatımızı İslam’a göre şekillendirirsek gerçek inananlardan oluruz. Kafamızdaki İslam’ı gerçek İslam gibi algılamak ve uygulamak en büyük kayıptır. Bunun farkına varmamak ise daha vahim bir durumdur. Gerçek özgürlük Allah’ın emirlerine uymakla elde edilir. Bundan hareketle tesettür gerçek özgürlüktür.

Tesettür Allah’ın emridir ve farzdır,tarz değildir,vesselam.Selam ve dua ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ