2019 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELER

2019 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELER

hububat

2019 Yılında yapılacak “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı” 30928 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

ÇKS’ye  dahil olan çiftçilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme modeli kapsamında desteklemeler ödenecektir. 2019 yılında destekleme miktarlarında geçen yıla göre ortalama % 33 lük  bir artış olmuştur. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekara 19 TL si mazot,8  TL’si gübre olmak üzere toplam 27 TL destek sağlanacaktır.

Fark ödemeleri kapsamında belirlenen havzalarda yetiştirilen ürünler için verilen desteklerde yeniden belirlendi. Bu kapsamda geçen yıl buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikaleye 5 kuruş dan yapılan destekleme 2019 üretim yılında 10 kuruş dan yapılacaktır.

Küçük Aile Desteği kapsamında İşletme büyüklüğü 5 da ve altı olan çiftçilerede başvuru yapılması halinde dekara 100 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

Patates siğili görülen alanlar ve patates siğili için oluşturulan güvenlik kuşağındaki alanlarda  en son 2016 da yapılan destek ödemeleri, karantina önlemi olarak alternatif ürün yetiştirilmesi veya nadas bırakılması durumunda çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere 2019 yılında  dekara 110 TL destek ödemesi yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ