Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Yüksel BABAOĞLU Ahilik Haftası Kutlama mesajı Yayınladı

Yüksel BABAOĞLU Ahilik Haftası Kutlama mesajı Yayınladı

34. Ahilik Haftası kutlu olsun

Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran Veli tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.
Ticaret ile ahlâkı buluşturan, bir hayat düsturu olan ve “Kardeşlik” anlamına gelen Ahilik bizim Yüzyıllardır ticaret ve kültür hayatımıza yön veren ana yönergemiz olmuştur. Anadolu kültürünün kadim miraslarından olan Ahilik; dürüstlüğün, dostluğun, helal kazancın ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir.
Ahi, vicdanıyla davranan,  helalinden kazanan, israf etmeyen, yerinde ve yeterince harcayan, ölçü ve tartıya çok dikkat eden, hak gözeten, insan yaşamına yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır.
İş hayatında başarıyı; ilime, eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran Ahiliğin, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir.
Günümüzde de Milletimizin ve esnafımızın Ahilik kültürünü benimseyip sürdürdüğünü görüyor ve bu değerlere sahip çıkacağına, bu kültürü hep yaşatacağına ve diğer milletlere gelecektede örnek olacağına inanıyorum.
Bu vesileyle, Anadolu’nun Türkleştirilip Müslümanlaştırılmasında mühim bir vazife icra eden ,Ahilik Kurumunu günümüzde de yaşatan esnaf ve sanatkarlarımızın
ve vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor; birlik, beraberlik ve dayanışmamızın her daim devam etmesini temenni ediyorum.

Yüksel BABAOĞLU
Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ