Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

YENİ YILA 2019’A GİRERKEN

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                                   Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                           YENİ YILA 2019’A GİRERKEN

          Zamanı ifade eden saniye,dakika,saat,gün,hafta,aylar ve seneler geçiyor.

          İnsan sanki dünyaya bir pencereden bakıyor. Hadi geldik,şimdi de gidiyoruz diyor.

          İnsanın doğumundan ölümüne kada geçen zaman önemlidir. Bu ömrünü sağlıklı ve sağlıksız yaşar.

          Gün doğar,hayata yeni bir başlangıç. Gün batar,sanki hayatın sonu gibi!

          Zaman,değeri ölçülemeyen bir mefhumdur.Öyle ki;geçen bir saniyeyi dünyanın bütün hazinelerini toplasan geri getiremezsin.

          İnsanoğlu zaman geçtikçe kimler geldi,kimler geçti der. Toplumda olumlu iz bırakanlar,olumsuuz iz bırakanlar,bir de hiç iz bırakmayanlar vardır. Bunların hepsi Allah’ın vermiş olduğu ömrü yaşamış olup,esas hesabı da Alla’ın indinde verecektir. Çünkü; en son dönüş, O’na dır.

          Zamanı iyi değerlendirmek başarının,mutluluğun sırrı ve kaynağıdır. Zamanı boşa harcamak ve değerlendirmemek,amaçsız ve anlamsız yaşamanın ta kendisidir.

          Amaçlı-idealist olanlar planlı ve projeci olurlar. Tabi amacı insanı,ülkeyi yüceltmek ise fayda arz eder. Tersi zarar arz eder.

          İnsanların,toplumların-milletlerin idealleri,o devletlerin akıbetini belirtir. İnsanlar için akıbet bir avuç topraktır. Ancak toplumlar-milletler,devletler bakidir. Tıpkı Türk Milleti TC Devleti gibi.

          Yakın tarihimize baktığımız zaman Osmanlı Devleti,iç ve dış etkenlerin oluşturduğu maddi ve manevi sebepkerden dolayı yıkılmış,parçalanmıştır.

           Gazi Mustafa Kemal (Atatürk) liderliğinde Türk Milletinin cefakar,vefakar,,kahramanca mücadelesi sonucu,İstiklal ve hürriyetini kazanarak,milli-üniter yapıda TC Devletini kurmuştur.

          Yapılan inkılaplarla,birlikte TC Devleti çağdaş uygarlık yarışında yerini almıştır.

          TC Devletinin banisi  Atatürk; “ Elbette benim vücudumda toprak olacaktır. TC Devleti ilelebet payidar kalacaktır.” Sözü ile birlikte fani dünyadan göçmüştür ama TC Devleti göçmemiştir.

          Yakın tarihimizde; Atatürk,Celal Bayar,İsmet İnönü,Fevzi Çakmak,Kazım Karabekir,Ali Fuat Cebesoy,Cafer Tayyar,,Adnan Menderes,Süleyman Demirel,Bülent Ecevit,Necmettin Erbakan,Alparslan Türkeş,Turgut Özal gibi  iz bırakanlar devlet yönetimini bırakmışlar,fani dünyadan da ayrılmışlardır. Ancak Türk Milleti ve TC Devleti  yaşamaya devam etmiştir,edecektir.

          Türk Milletini Anadolu’dan atmak isteyenler,bir çok Haçlı Seferleri düzenlemişlerdir. Türkleri Anadolu’dan atamayınca,İslam’ı da etkisiz hale getirememişlerdir. Asya da Çinlilerin,Anadolu da Bizans’ın hile ve entrikaları,plan ve projeleri gibi içeride aktörleri vasıtasıyla devleti yıkma,milletleri parçalama çalışmalarına yönelmişlerdir.

          Uluslar arası gücün baronlarından Rockohofeller;”Atatürk ve İstiklal Savaşı bizim amaçlarımızı engellemiş,en az yüzyıl ertelemiştir.” Sözü ile bir durumu ifade etmiştir.

          2003’te ABD Eskiş Dışişleri Bakanı Condellessa Rıce’ın; “BOP çerçevesinde  Türkiye de dahil 23 ülkenin sınırları değişecek” sözü, CIA’nın Türkiye Masası Şefi Bernard Paul Henze’nin 2006’da ki raporunda ki,” Türkiye’nin Başkanlık Sistemine geçmesini sağlamalıyız. Ancak o zaman kontrolde tutar,amacımıza ulaşırız” ifadeleri tüm gerçekleri aleni belirtmektedir.

          2018 itibarıyla “Hürriyetçi Demokratik Parlamenter Sistemden” Başkanlık Sistemine geçmiş durumdayız. Daha sonrada Bölgesel yönetimler-eyaletler olacağı ifade edilmektedir.

          2018’den 2019’a geçeceğimiz şu aşamada ülkemiz ekonomik bakımdan 1923’ten 2002 yılına kadar (79 yıl içinde) hükümetlerin eline 572 Milyar Dolar geçmiştir. Yani 79 yılda bu parayla devasa hizmetler yapılmıştır.1983’te  16.5 Milyar Dolar olan borç, 2002 de 120 Milyar dolar civarında olan bir ülke idik. Dünyanın 17.16.  ekonomik gücü olan ,dünyada kendi kendisini besleyen yedi ülkeden biri idik.Buğday başta olmak üzere bir çok tarım ürünü,hayvan ve sanayi ürünleri ihraç ediyorduk!

          2002-2018 arası TC Devletinin bütün kazanımları özelleştirme adıyla 56-64 Milyar Dolara satılmıştır. Bu tesislerin reel değeri 550-600 Milyar Dolar olduğuda belirtilmektedir.

          2002-2018 arası 2 Trilyon Doları geçkin para halktan alınmıştır.Yani 79 yılda toplanan –alınan 572 Milyar Dolar  paranın 3,5-4 katı bir meblağ.

          Borç 120 Milyar Dolardan 500 Milyar Doları bulmuştur. Yani 2002-2018 yılları arasında ki yönetimin eline 2,5 Trilyon Dolar para geçmiştir. İthalat ihracatın iki katına yaklaşmış.Cumhuriyet kazanımları elden gitmiş.Dünya sıralamasında 17.sırada olan ekonomik gücü 20.sıralara gerilemiş. Buğday,Hayvan ihracatı bitmiş,sattığımız bütün tarım ve sanayi mallarını dışarıdan alır(ithal) durumuna gelmişiz.

          Üreten ekonomiden tüketen durumuna düşmüşüz!

          İşsizlik çoğalmış,halkın alım gücü sürekli düşmüştür.

          2019’a girerken ekonmik tablo pek iç açıcı-iyi değildir.

           Dünayaya baktığımızda  refah düzeyi yüksek olan ülkeler,Hürriyetçi Demokratik Parlamenter Sisteminde olan ülkelerdir. 2019’a girerken dönüşüm sürecini yaşamaktayız..Başkanlık ve eyalet sistemi söz konusu.Ucu açık bir zaman dilimi! BOP zehirli cıncık şekerini yiyenlerin hali ortada!

          Asker ve sivil olarak bir çok insan masum,mazlum ve mağdur olarak çile çekmektedirler. Tabi bunların vebali sebep olanlarındır.Allah bu mazlum ve mağdurların yanındadır.Muhakkak bunlarında çilesi bitecek ağlayan yüzler muhakkak gülecektir.

          2019’a girerken bir çok kurumların ve kuralların çöktüğü bir durumu yaşıyoruz. TSK dünyada ilk beş(5) ordudan biri,eğitim 32 sırada iken,orduda 13-18. Sıraya,eğitimde 100.sıralara düştüğümüz ifade edilmektedir.

          2019’a girerken sanki yalan,talan,ikiyüzlülük,hazırcılık sultan olmuş,dürüstlük garip kalmış,güven ortadan kalkmıştır.

          Kimi insan yoğurt beyaz dese,o insana güven kalmadığı için ;yoğurt beyaz olduğu halde o insana inanılmaz.Çünkü;güven,sadakat duyguları bitmiş,şüphe ve yalan çoğalmıştır.

          Önce Atatürk,şimdi de dinin yaşanması değil kullanılması, kültür yozlaşmasına sebep olmuştur.

          Camiye,Kışlaya,Okula siyasetin girmesiyle kurum ve kuralların tahribini hızlandırmıştır.

          2019’a giren Türkiye de; TC Devletinin milli-üniter yapıdaki dönüşüm süreci ile birlikte;ekonomik,siyasi,hukuk,sosyal ve kültürel açıdan  iç açıcı olmayan bir yapı ,halkımızında karamsar duygulara sahip olduğu bir tablo oluşturmuştur..

          Umutsuz insanların durumu ,tedavisi çok güç olan vak’a (olay) gibidir.

           Ancak şu unutulmamalıdır ki; Türk Milleti en olumsuz zamanda umut, olan,dirilen,yeniden kendine gelen bir yapıya sahiptir.

          Karanlıklar muhakkak aydınlanacaktır.

          Hür düşünce,hür fikir,hür irade içinde,alnı açık başı dik,sırtı pek karnı tok,medeniyet yarışında iddialı;Hür Demokrat Büyük Türkiye muhakkak gerçekleşecektir.

          Atatürk gönüllerde ebediyyen,kurduğu Türkiye Cumhuriyeti de ebediyyen yaşayacaktır.

          Karanlıktan aydınlığa çıkış dileklerimle, 2019 yılı hayırlı olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ