YAŞAMAK-KULLANMAK

YAŞAMAK-KULLANMAK

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                              YAŞAMAK-KULLANMAK

          Yaşamak;dünya hayatı içinde her hangi bir konuyu, söz ve davranış halinde  sergilenmesidir.

          Kullanmak;belli bir amaç doğrultusunda, maddi ve manevi bir şeyi lazım olduğu kadar değerlendirmektir.

          İnsan yaşamaktadır ama nasıl yaşadığının farkında mıdır? Veya başkalarının farkını görebiliyor mu?

          İnsanlar aklı ile düşünüp bir şey ortaya koyabiliyor,sorgulama,muhakeme ve mukayese yapabiliyor ise müspet ve menfi bir sonuca ulaşıyordur. Şayet bunları yapamıyorsa aklı başkasına rehin,iradesi esir,boş bardak gibidir. Ne doldurursan o dolar! Yani beyinlerin yıkanması,yönlendirilmesi daha kolaydır. Böyle durumda ki insan topluluğu sanki bir sürüye benzer! Böyle insanlar ve toplumlar uzaktan kumandalı televizyon gibidir.

          Beyinleri yıkanan,zihinleri esir olan bu toplumlara hükmedenler,bu durumun devam etmesini isterler. Çünkü; daha kolay muktedir olurlar.

          Gücün hep kendinde olmasını isteyenler;hep vehim,tedirginlik,kaygı,korku içindedir. Halkı da dehşet ve korku içine sokarak hakimiyetlerine devam ederler. Öyle ki;demokrasi ve din gibi değerleri yaşamak yerine,amaçları uğruna Bukalemun  tavırlarla kullanırlar. Fanatik ve radikal düşüncelerle din(Kur’an vb) var iken demokrasiye ne gerek var derler. Ve bir araç olarak görür ve kullanırlar.Amaçları için dini de demokrasiyi de kullanırlar. Oysa demokrasi ve din (İslam) yaşanması gereken değerlerdir.

          Kendi nefsi hükümranlıkları için Şeytanın kuyruğundan tutup,münafıkça davranışlarla amaçlarına ulaşmak için her türlü riyakarlığa düşerler.

          İki yüzlü,akşam domates sabah kalkına biber diyen ikbali için demokrasi ve ilahi kuralları kullanan münafıklar,münkirler,kulu kandırırlar ama Allah’ı asla!

          Zalimler,münafıklar zulümleriyle Allah’a muhakkak hesaplarını vereceklerdir. Allah Sırat-ı Müstakimde olanlarla beraberdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ