Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Vatandaşlarımızın Dikkatine ! İş ve Eleman Arama İlanlarına DİKKAT

Vatandaşlarımızın Dikkatine ! İş ve Eleman Arama İlanlarına DİKKAT

Vatandaşlarımızın Dikkatine !

Son dönemlerde İl Emniyet Müdürlüğümüz Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze müracaatta bulunan vatandaşlarımızdan elde edilen bilgiler ve yine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün sanal ortamlarda gerçekleştirdiği kontrollerde karşılaştığı benzer paylaşımlara istinaden vatandaşlarımıza yönelik bir bilgilendirme yapma ihtiyacı doğmuştur.

Sosyal medya sitelerinden özellikle itiraf sayfaları olarak bilinen hesaplar üzerinden yapılan İŞ ARIYORUZ, ELEMAN ARIYORUZ veya EK KAZANÇ ELDE ETMEK İSTER MİSİNİZ şeklindeki paylaşımlarla irtibata geçen vatandaşlarımıza yönelik siber saldıralar gerçekleştirilmektedir. Bu paylaşımlarda verilen irtibat numaraları ile iletişime geçen vatandaşlarımıza KALEM BASKISI, MASKE BASKISI, SABUN ÜRETİMİ gibi evden kazanç elde edecekleri türlerde iş tekliflerinde bulunularak kişilerin sitelerine üye olmaları istenilmektedir. Üye olma esnasında vatandaşlarımızın kişisel verileri ve sosyal medya hesaplarına ait kullanıcı adı ve şifreleri ele geçirilmektedir.

Ele geçirilen hesaplar ile kişilerin arkadaş listesinde bulunan diğer arkadaşlarına yönelik dolandırıcılık girişimlerinde bulunulmaktadır.

Vatandaşlarımızın bu tür paylaşımlarla irtibata geçerken dikkatli olmaları telefonda veya kayıt olunması istenilen sitelerde herhangi bir kişisel bilgi paylaşımı yapmamaları ve kendilerine ait sosyal medya hesaplarının kullanıcı adı ve şifresini kimseyle paylaşmamaları önemle rica olunur.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü  Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ