Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Vali Aktaş Toplum Ruh Sağlığı Merkezini (TRSM) ziyaret etti

Vali Aktaş Toplum Ruh Sağlığı Merkezini (TRSM) ziyaret etti

valim

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş Toplum Ruh Sağlığı Merkezini (TRSM) ziyaret ederek merkez ve çalışmaları hakkında Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe ‘den bilgi aldı. TRSM Ziyaretinde Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Erkut Bayram, Mali Hizmetler Başkanı Mustafa Güçlü, Hastane Yöneticisi Dr. Yücel Şal, Hastane İdarecileri , TRSM İdareci, çalışanları ve tedavi gören hastalarda hazır bulundu.

Vali Aktaş, Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren TRSM’ de tedavi gören ve rehabilitasyonları sağlanan hastaların yapmış oldukları tezhip, çini süsleme, tual üzerine yağlı boya çalışmaları, keçe süsleme ve kokulu sabun yapımı gibi el becerisi ürünlerin sergi alanını gezdi. Ayrıca merkezde bulunan fittness salonu, bilgisayar odası ve uğraş terapi odaları müzik, resim ve hobi mutfağında yapılan etkinlikler hakkında bilgi aldı. Hastaların duygu ve düşünceleri konusunda hazırladıkları kısa bir sunumu izledi.

Uzm. Dr. Muhammet Çömçe ‘’ Toplum ruh sağlığı merkezimizde bulunan hastalarımıza uygulanan terapi yöntemleri ile hastaları topluma kazandırmak ve hastalıklarını rehabilite etmek hedeflenmektedir. Bireysel ihtiyaçlarını giderebilecek, özbakımlarını yapabilecek hale gelmelerine yardımcı olmak, ruhsal hastalığı olan bireylerin ailelerini hastalık ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirmek ve ailelere psikolojik destek sağlamak, hastanın ayaktan tedavisini düzenlemek başlıca hedeflerimiz arasındadır. Bu hizmetleri yürütürken Halk Eğitim Merkezi’nden gelen kurs hocalarımızla çalışmaktayız. Ayrıca haftanın 2 günü gezici ekip aracımızla Psikiyatri uzmanımız önderliğinde kayıtlı hastalarımıza yönelik ev ziyaretleri gerçekleştirmekteyiz’’ dedi.

TRSM Sorumlu Hekimi Psikiyatrist Uzm. Dr. Selda Yavuz Demirci “Merkezde ağır ruhsal hastalığı olan bireyleri ve ailelerini hedef aldıklarının altını çizerek, bipolar affektif bozukluk, şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve atipik psikoz hastalarına, toplum temelli psikososyal destek sağlandığını, Amacımız hem hastanın kendisi hem de bakım veren yakını için yaşam kalitesini artırmak, hastaneye yatışları azaltmak, gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde hastaneye yatmadan yaşadıkları ortamda tedavinin devamlılığını sağlamak ve bu hastaları topluma kazandırmaktır. Hastaların ilgi ve yeteneğine göre güzel sanatlar, müzik, spor, el sanatları gibi alanlarda sosyal beceri kazandırmak için haftanın beş günü merkezimizde hizmetler vermekteyiz. 2014 yılında hizmet vermeye başlayan merkezimizde şuanda 20 aktif hastamız bulunmakta. Kayıtlı hasta sayımız ise 60. Amacımız ilimizin en uç noktalarındaki hastaları dahi merkezimizden faydalanır hale getirmek. Bu hususta hastane yönetimimizin de desteğiyle hızla çalışmalara devam etmekteyiz. Merkezimizde halen 1 sosyal çalışmacı, 1 psikolog (yarı zamanlı), 2 hemşire, 1 sağlık memuru, 1 tıbbi sekreter, 1 güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli görev yapmaktadır. Ayrıca Halk Eğitim Merkezimizden gelen 3 İş-uğraş Terapisti Haftanın 5 günü merkezimizde hastalarımıza hizmet vermektedir. “dedi.

Kimler TRSM’de Hizmetlerden Yararlanabilir?

Sürekli ruhsal hastalığı olan ve tedavi alan hastalar (şizofreni, psikotik bozukluk tanısı alanlar), Hastanede tedavisi tamamlanan ve TRSM’den hizmet alması uygun olan hastalar, Kendiliğinden veya aileleri tarafından getirilen hastalar, Geçmişteki hastane kayıtlarına bağlı olarak yapılan ev ziyaretlerinde tespiti yapılan hastalar, Hekimlerin poliklinikleri esnasında tespit ettikleri uygun hastalar yararlanabilirler.

Vali Aktaş, TRSM’de hastalarla bir süre sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirerek merkezden ayrıldı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ