Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

URGENÇ; TÜRK’ÜN BAHAR BAYRAMI VE DİRİLİŞ GÜNÜ NEVRUZ’U KUTLADI.

URGENÇ; TÜRK’ÜN BAHAR BAYRAMI VE DİRİLİŞ GÜNÜ NEVRUZ’U KUTLADI.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Mesajında Nevruz’un sevgi ve birleştirici unsurları üzerinde durarak Türk dünyasının ortak kültür ocağının olduğunu belirtti.

TES. Nevşehir Şube başkanı Tayfur Urgenç’in Nevruz Mesajı

“Nevruz; bahçenin en güzel gülüdür, bütün Türk dünyası için hasret ve sevda türküleri söyleyen gül bahçesindeki bülbüldür.

Nevruz; Türk insanını birbirine kenetleyen, Ergenekon’dan demir dağları eriterek binlerce yıldır yanan, kıvılcımlarıyla binlerce gönlü tutuşturarak “ortak kültür ocağı”nda buluşmamızı sağlayan kutlu gündür.

Nevruz; aşktır. Nevruz, barıştır. Nevruz; yardımlaşmadır, kardeşliktir, hoşgörüdür… Nevruz, birlik ve beraberlik günüdür. Nevruz; bahçenin en güzel gülüdür, Nevruz; umuttur, gelecektir. Nevruz; Türkistandır. Nevruz; Turan’da yeşeren Ekindir.

Nevruz; Hırka’da Turan Bayraklarının gölgesinde toprakla buluşan fidanın, Tuna’da okunan ezanın, Söğüt’te yanan ocağın, Elaziz’de pişen aşın, Ötüken’de Türkçe koşan atın, Kerkük’te dillerden dökülen ağıtın adıdır.

Çanakkale’de dalgalanan bayrağın, Samsun’da bağımsızlığa koşan At’ın, Kaşgar’da söylenen sevda ve hasret türküsünün, Yurdumda açan çiçeğin ve sevginin adıdır. Sultan Nevruz.

Doğanın bereketi ve uyanışı olan Nevruz, sevgisi ve birleştici gücü ile Türklüğe ve insanlığa iyilik getirsin.

Nevruz; Ergenekonda Ocak’ta yanan od, Örs’teki kuvvettir. Nevruz; bütün Türk dünyası için hasret ve sevda türküleri söyleyen, gül bahçesindeki bülbüldür.

Hoşgeldin. Sultan Nevruz. Bir dilek tutun bugün, dileğinizde Sevgi olsun.”

Tayfur Urgenç

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ