Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

URGENÇ: ÇANAKKALE; SONKALE, DESTANKALE, ŞEHİTKALEDİR.

URGENÇ: ÇANAKKALE; SONKALE, DESTANKALE, ŞEHİTKALEDİR.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Kutlama yılı ve Şehitlerimizi anma haftası dolayısıyla basın açıklaması yayınladı.

Urgenç; Hepimizin Zaferi Kutlu olsun. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Dedi.

Tes Başkanı Urgenç açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

 

“Mehmet Emin Bey Çanakkale’nin kahramanını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin banisini Çanakkale ile özdeşleştirerek tarihe not düşmüştü.

1915 yılında Çanakkale savaşının buhranlı yıllarında ilk kez bir şiir’de duymuştuk onun adını. Orduya ve Çanakkale’ye ithafen yazdığı şiirinde yedi düvele karşı mücadele verdiğimiz yıllarda Osmanlı kurmay subayı Miralay Mustafa Kemal

“Ey, Mustafa Kemallerin aziz yeri!

Ey, toprağı kanlı dağlar, yanık yarlar!”

Dizeleriyle Türk Milletini yedi düvele karşı verilen mücadelede Osmanlı’nın son savaşını kazanmıştı.

 

Şubat 1915’ten Ocak 1916’ya kadar tam 11 ay denizde başlayıp, hava saldırıları ile devam eden karada süngü savaşları ile sona eren Mehmetçiğin kahraman vatan savunması, Şehitkalesi, Destankalesi, Sonkalesidir, bu topraklar.

 

Çanakkale; Bir hilal uğruna, Vatan evlatlarının arkalarına bakmadan bu kutsal vatan topraklarını savunmak için toprağın bağrına girdiği Şehitkaledir.

 

Çanakkale; Cideli Mehmet çavuş, Yozgatlı Kınalı Hasan, Libyalı Üsteğmen Mevsuf, Ezineli Yahya çavuş gibi Mukaddesatları için Şehadetle şereflenen binlerce vatan evladını bağrında barındıran Destankaledir.

 

Çanakkale, Millet olma şuurunun perçinlendiği, şeref ve namusunun kurtarıldığı, Türk İnsanına kendine güven kazandıran, acı ve kanla yazılmış Osmanlının Sonkalesidir.

 

Çanakkale, Ateş ve Çelik yağmuruna karşı yalnızca piyade tüfeği ve süngüyü… Teknolojiye barbarlığa karşı bedeni ve yüreğini ortaya koyanların kanı ve canıyla yazılmış Destandır. Ölmesini bildikleri için yaşamaya hak kazanan aziz Türk Milletinin haysiyet ve onur mücadelesidir.

 

Bu Zafer; Taarruzu değil Ölmeyi emreden komutandan aldıkları emirle 3 dakika içinde öleceğini bilerek süngü hücumuna geçen Mehmetlerin, Hasanların, Muratların, 56 Kişiyle bir orduya karşı savaşan Yahya Çavuşların, vincin kırılıp kaldıramadığı 276 kiloluk top mermisini kaldıran Koca Seyitlerin, Kurban Bayramı günü 57.alayın hepsinin hücuma geçerek tamamının şehit olması kalplerindeki Ulvi Vatan sevgisinin, yüreklerindeki millet, bayrak ve istiklal aşkının ifadesidir.

Eğer bir gün ressamlar kahramanlık timsalini kaybederlerse vatanı için, istiklali için ölüme gülümseyerek giden Türk askerini düşünerek tuallerine fırçalarını sürsünler.

 

Bizim yaşadığımız ve yaşattığımız her yerde hatta savaşlarımızda bile merhamet, sevgi, hoşgörü vardır, aksini düşünen varsa açsın tarihin tozlu sayfalarını, 1915 Çanakkale’sine baksın. Siperde yaralı Anzak askerini Mermi yağmuru altında tedavi için düşman siperine bırakma cesaretini hangi duyguyla açıklayabiliriz.

 

Türk çocukları ecdadını tanıdıkça, ona sahip çıktıkça yine çok büyük işler yapacaktır. Medeniyet ufkunda bir ay ve yıldız gibi parlayacak ve tarih sayfalarına yine TÜRK adını yazacaktır. Çanakkale bir Liderin doğuşuna tanıklık etmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözü olmuştur. Bu önsözü bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk silahıyla, fikirleriyle, inancıyla, cesaretiyle, mücadele azmi ile Türk milletinin muhteşem kükreyişini sağlayarak kalplere kazımıştır.

 

Dün Çanakkale’de, bugün Anadolu’nun en ücra köşelerinde Şehitliklerde vatan savunması için vatanın bağrında yatan Aziz şehitlerimiz, Bir gül bahçesine girer gibi şehit olduğunuz vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Uğruna şehit olduğunuz değerleri korumak için yılmaz bekçiler olacağız. Ruhunuz şad olsun!”

Tayfur Urgenç

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ