Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

URGENÇ; ÇALIŞANLAR ENFLASYONA VE SENDİKAL BECERİKSİZLİĞE MAHKUM EDİLMEMELİDİR.

URGENÇ; ÇALIŞANLAR ENFLASYONA VE SENDİKAL BECERİKSİZLİĞE MAHKUM EDİLMEMELİDİR.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç hükümeti uyararak çalışanların yüksek enflasyon karşısında daha fazla ezilmemesini, etkisiz yetkili sendika diye nitelendirdiği toplu sözleşmeleri komedi tiyatroya çeviren sendikaya tepki gösterdi.

Bilindiği gibi kamu çalışanları 4. ve 5. Dönem Toplu Sözleşmelerinde alınan karar gereği 2021 yılında ilk 6 ay yüzde 3, ikinci 6 ay yüzde 3 zam alacak. Aralık ayı enflasyonu da yıllık bazda yüzde 14,60. Dolayısıyla Aralık ayı enflasyonu ile birlikte memur maaşlarına yüzde 3’lük zamma ilave uygulanacak enflasyon farkı yüzde 4,36 oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, maaş zammından daha yüksek enflasyon farkı alınacağına dikkat çekerek, memurların, birilerinin ‘tarihi kazanım’ diye pazarladıkları 4. ve 5. dönem toplu pazarlık süreçlerinin sonucu olarak ikinci kez zamdan yüksek enflasyon farkıyla karşı kaldığını belirtti.

Kamu çalışanlarının muhatap bırakıldığı bu tablonun, aynı zamanda kamu çalışanlarının verdiği yetkiyi kullanmaktan aciz olan, çalışanın yanında saf tutmak yerine işverenin taşeronluğunu yapanların beceriksizliğini ve öngörüsüzlüğünü de teyit ettiğini bildiren Urgenç, “Kamu çalışanlarının aklıyla kimse alay etmesin!” dedi.

Urgenç ayrıca salgınla birlikte ekonomik koşullarında da değiştiğine vurgu yaparak, değişen ekonomik koşullara mütenasip şekilde memurların 2021 yılı ücret artış oranları da güncellenmesi gerektiğini kaydetti.

Şube Başkan Urgenç açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “15 Ocak’ta yeni yılın ilk maaşını alacağız.

Zam oranı % 3, enflasyon farkı ise % 4,36 oldu.

Bir gariplik yok mu?

Maaş zammından daha yüksek enflasyon farkı alacağız.

Tabi bu ilk defa olmuyor.

Birilerinin ‘tarihi kazanım’ diye pazarladıkları 4. ve 5. dönem toplu pazarlık süreçlerinin sonucu olarak ikinci kez zamdan yüksek enflasyon farkıyla karşı kalıyoruz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ