Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Türk Büro-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Burunkaya, Genelgeyi hiçe sayan kamu daireleri mi var?

Türk Büro-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Burunkaya, Genelgeyi hiçe sayan kamu daireleri mi var?

Türk Büro-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Burunkaya, kamuda dönüşümlü çalışma konusuna değinerek, Nevşehir’de bazı kamu dairleri gerekçesiz olarak bu genelgeye uymadığını belirtti.

Nevşehir’de aktif sendikacılık anlamında önemli çalışmalara imza atan ve göreve geldiği günden bu yana birçok kamu dairesinde söz sahibi olmayı başaran Türk Büro Sen Nevşehir Şube Müdürü Mehmet Burunkaya, gündem sarsacak bir konuya parmak bastı. Burunkaya, il genelinde Cumhurbaşkanlığını genelgesini gerekçesiz olarak hiçe sayan bazı kamu dairelerinin olduğunu ifade etti.

Mehmet Burunkaya’nın gündem yaratan o açıklaması şu şekilde;  “Türk Büro-Sen olarak 25.11.2020 tarihinde bazı kurumlarımızı ziyaret ederek Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen Kamuda Dönüşümlü Çalışmayı uygulamayan kurumlarımızın idarecileri ile istişarelerde bulunup, Covid-19 virüsünün Tüm Türkiye’ ve Nevşehir’de tehlikeli boyutlara ulaştığını, dönüşümlü çalışmanın artık zorunluluk olduğunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Konu ile alakalı olarak bazı idarecilerimiz bize hak vererek dönüşümlü çalışmaya geçmişlerdir. Bazı idarecilerimiz ise yılsonu olması sebebinden ötürü işlerin bir hayli yoğun olduğunu fakat bizim talebimiz üzere konuyu tekrardan değerlendirip kamu işlerini aksatmayacak şekilde planlamalarını yapıp en kısa zamanda dönüşümlü çalışmaya geçeceklerini ifade etmişlerdir. Halisane niyetle gelen bu talebi geri çevirmeyerek sonuca ulaştıran idarecilerimizi ayakta alkışlıyor hem üyelerimiz hem de ilgili kurumlardaki tüm personeller adına teşekkür ediyorum.

Biz temenni ediyorduk ki her kurum idarecileri olaya böyle baksın, ama bazı kurumlarımızda ‘Personelim burada daha emniyette’, ‘taksın maskesini otursun’, ‘Covid izni’ gibi söylemlerle bu talebimizi reddetti. Evet, Sayın Müdür Cumhurbaşkanlığı genelgesi illerdeki farklı vaka sayılarından ötürü inisiyatifi kurum idarecileri ne bırakmıştır lakin siz dönüşümlü çalışma ile riski en az yarıya indirme imkânınız varken egoist tavırlarla bu imkânı kullanmazsanız ve Allah esirgesin ileriki günlerde kurumumuz da Covid vakası görülür ise siz koskoca daireyi karantinaya almak zorunda kalırsanız. O Zaman ne olacak? O zaman Devlet için tek bir çivi bile çakamaz hâle gelirsek-gelirseniz bunun hesabını verebilecek misiniz? Sayın Müdürüm ‘İdareci’ kelime anlamı itibariyle ‘İdare Eden’ anlamına gelmektedir. Bizim size tavsiyemiz personelinize güvenmeyi denemelisiniz siz onlara güvenebilirseniz bilin ki işler olduğundan çok daha hızlı ilerleyecektir. Şunu da açık bir şekilde ifade edeyim ki Kurumunuzda işlerin hızlanması ile alakalı Türk Büro-Sen in yapabileceği bir durum oluşur ise söylediğiniz yere ulaşmamız en fazla 5 dakika sürer.

Elbette tâbi onlar öyle söylüyor diye bizde köşemize çekilip oturmayacağız. Bu genelgeyi neden uygulamadıklarını 4688 sayılı kanuna istinaden yazılı olarak soracağız. Yani uzun lafın kısası ileriki günlerde BİZ Söylemiştik demek istemiyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ