Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilere uygulanan faizler, çiftçinin belini büküyor

Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilere uygulanan faizler, çiftçinin belini büküyor

Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilere uygulanan faizler, çiftçinin belini bükerek tarımdan uzaklaşmalarına yol açıyor. Çiftçilikle uğraşan bir çok çiftçi kooperatiflere borçlu, bir çoğu ise hacizlik durumda.
Yapılan kredi anlaşmalarında çiftçiler paralel şekilde birbirlerine kefil edilip borcu olmayan çiftçiler dahi kefillik nedeniyle zor duruma düşürüldü. Çiftçilere esnaf faizi üzerinden kredi verildi, bu durum çiftçilerimizi perişan etti. Borç ve faizler altında ezilen çiftçilerimizden Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında yaşayan patates üreticisi bir çiftçimiz Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne gelerek bankaya olan borcunun yapılandırılmasını istedi. Kredi yapılandırma talebi banka görevlilerince reddedilen çiftçimiz çarasizlik içinde yanında getirdiği benzin bidonunu üzerine dökerek intihar etmek istedi görevlilerin müdahalesiyle engellenerek vücudunda yanıklar oluşan çiftçimiz Nevşehir’e sevk edilerek tedaviye alındı.Buradan çiftçimize geçmiş olsun diyor şifa ve sağlık diliyorum.
Bugün Türkiye tarımında gelinen nokta, içine düşülen girdap, tarım politikalarının yanlışlığı için “kör gözüm parmağına” diyor. Türkiye geçmişi ve geleceği olmayan bir tarım politikası uyguluyor şimdilerde. Türkiye’nin tarım politikası freni patlamış kamyonun duvara toslamış hali…
Av. Faruk Sarıaslan
CHP Nevşehir Milletvekili

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ