ŞU ANDA DAHA İYİSİ VAR MI?

ŞU ANDA DAHA İYİSİ VAR MI?

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                           ŞU ANDA DAHA İYİSİ VAR MI?

          Daha iyisi var mı? Bu soru arayış mı yoksa acizliğin ve teslimiyetin bir ifadesi midir?

          Toplumun eğitim ve kültür seviyesi,o toplumların durumunu ifade eder.

          Eğitim ve kültür seviyesi yüksek olan toplumlarda;düşünce,fikir,iradeye saygı vardır. Bu durum en güzel şekliyle demokrasilerde yaşanır.

          Demokrasiyi oluşturan milli hakimiyet,hürriyet(siyasi-kamu hürriyetleri),eşitlik ilkeleri bir bütün olarak rejimi anlamlı kılar.

          İnsanlık tarihi içinde toplumları aydınlatan,kandil niteliğinde,kendi alanında otorite olmuş insanlar olmuştur. Tıpkı Avrupa da İbni-i Rüşd,Asya da Farabi,İbn-i Sina,El Biruni,Harezmi,Gazzali vb.

          Aydınlar bir taraftan insanları aydınlatmaya çalışırken,kendisinden  farklı düşünce,fikir ve iradeye sahip insanlar sayesinde,insan beyni ve zihni tek bir konuda hapsolan,aciz kalıp yanlışta olan bir davranış yerine;farklı,değişik düşüncelerin ortaya konmasını sağlar.

          İnsanların bir araya gelmesi,ortak duygu ve düşünceleri etrafında birlik ve dayanışmayı sağlayan temel değerler dışında insanlar farklı düşünce ve fikirlerle seçme-tercih edebilme imkanı sağlar,fazlalaşır.

          Farklı düşünce ve fikirlere yer vermeyen mekanlar,tıpkı tek tip ayakkabı satılan dükkan gibidir. Maddi durumu ne olursa olsun,oradan birini almak zorundadır. Burada başka iyisi var mı? Çaresizliği ile mecburiyetle, kerhen alma durumundadır.

          Oysa  Süleyman Demirel’in deyimi ile “ Demokrasilerde çare tükenmez.”

          Demokrasi mutfağında sadece bir menü değil bir çok menü vardır. Kişi istediğini seçme imkanına sahiptir.

          Farklı düşünce ve fikir ortamı,zihnin ve beynin çalışmasını sağlar. Düşünce ve fikirleri ortaya koyma yarışı ve rekabeti doğurur. Bu rekabet ortamında hayaller,planlar,projeler ortaya çıkar. Kalite ve kaliteyi tercih imkanı ortaya çıkar.

          Farklı düşünce ve fikirler sadece dinleyen değil;araştıran,sorgulayan,eleştiren,kabul etmediği bir şeyin yerine kabul edilebilir çözümü ortaya koyan,çaresizliği değil çareyi bulan ve sunan nitelikleri ortaya çıkarır. Bu durumlar demokrasi kültürü gelişmiş toplumlarda yaşanır.

          Demokrasi ve nimetleri amaç değil araç olarak görenler; kendileri dışında bir gücü,düşünceyi,fikirleri kabul etmez! Dinleyen ve sadece biat eden toplum kendi stratejisi,proje ve nihai hedefleri için en uygun yapıdır.Bu durum otokrat yapıya götürür.

          Demokrasi ve nimetlerini istismar ederek saltanatını kurmuş olanların muritleride “Bundan iyi var mı? Soru ve temasını işleyerek,zihinleri tek adam hükümdarlığına zorlar. Yani vatandaş Erbakan’ın deyimi ile “kerhen” istemesede acizlik,şükür,teslimiyet psikolojisi içerisinde tercihe zorlanır.

          Dünyaya baktığımız zaman en gelişmiş, halkın hürriyet ve istiklal içerisinde yaşadığı yerler,hürriyetçi demokratik parlamenter sistem içinde yaşayan ülkelerdir.

          Hür düşünce,hür fikir,hür iradenin olduğu yerlerde her zaman başka çözüm yolları ve çareleri vardır.

          Otokrat yapıya bağlı olan yerlerde biat kültür,hazırcılık ve kolaycılık,yalan,talan,çıkarcılık gelişmiştir.

          Siyasi konularda “daha iyi var mı?” diyerek mevcutlara mahkum olarak;esarete,cehalete,rezalete,çaresizliğe,çözümsüzlüğe evet demektir.

          Siyasette lider,devlet adamı,liyakat başkadır.

          Siyasette kimler geldi,kimler geçti.Onlar gidince ülkeler batmadı,parçalanmadı!

          Kişiler fani,devletler ve milletler bakidir.

          “Daha iyisi var mı?” sorusunu araştırma ve bulmak için evet diyorum. Acizlik,teslimiyet,mecburiyete,çaresizliğe,kerhen kabule zorlamaya hayır diyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ