Siyasi Geçmişler,

Siyasi  Geçmişler,

mehmet dileri

Avanos’umuzun  siyasi geçmişini şöyle bir incelediğimiz zaman bazı gerçeklerle yüzleşmek gerekmektedir. İç Anadolu bölgesinde okuma yazma oranının en yüksek olan ilçesi Avanos’tur. Okuma oranının yüksek olması kültür ve bilinç seviyesinin de üst seviyelerde olması demektir.
 Avanos’umuza 1978 -1979 -1980 tarihli yılların karanlık ve talihsiz  yılları demek gerekmektedir, siyasi farklı görüşler nedeni ile mücadeleler bazı acı olayları yaşatmıştır ve bu olayların canlı şahitleri olarak yaşamaktayız. Milliyetçi ülkücü sağ görüşlüler ve eşitliği savunan sol farklı fraksiyon yona inanan gençler her görüşe sahip olan insanların tek düşünceleri vardı nasıl Türkiye cumhuriyeti devleti vatandaşını huzurlu kalkınmış bir ülke yaparım mücadelesinin içerisindeydi doğruydu veya yanlıştı önemli olan inandığı düşünce için mücadele vermesidir.
    Rahmetli Ali Rıza Karataş 1984-1989 yılları arasında ilçemizi Türkiye turizmiyle birlikte dünyaya tanıştırmıştı ilçemiz Avanos’un belirli alt yatırımlarını yaparak geleceğe hazırlamıştır. Ali Rıza Karataş bir belediye başkanından ziyade halktan biri gibi olmaktan mutlu olan unutulmayan başkandı .1989-1994 tarihleri arasında Seyhan Duru önceki başkandan kalan yarım işleri yapmasıyla birlikte ilçemizin turizmde ön planda olmasına rağmen   gözle görülür ileriye dönük çalışmalar olmamıştır.1994-1999 Tarihleri arasında Emekli albay Ruhi Top belediye borçlarını ödemesiyle birlikte pazar yerinin yapılması iş makinaların yeni alınmasıyla birlikte taktire değer işler yapmıştır.1999-2004 Tarihinde tekrar Seyhan Durunun seçilmesiyle ilçemiz tekrar siyasi görüş ayrılıklarına meyden verip belediyenin sol görüşlü kişilerin  çalışmak amacıyla bir araya gelmesi bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Seyhan Duru Avanos ilçemize  en büyük unutulmaz hizmeti, içilmesi mümkün olmayan aynı zamanda kullanması bile sağlıklı olmayan suyun iptal edilerek. Geniş bir araştırma yaparak içme suyumuzun  Bozca köyünden Avanos’a getirmesidir. Yapılan iyilikler ve iyi kalıcı yatırım her zaman hatırlanacaktır diye düşünmekteyim.2004-2014 yıllarında Mustafa Körükçü ilçemizde belediye başkanlığı yapmıştır  belediyedeki personelin çalışma  sistemini değiştirmekle işe başladı. Bir müddet sonra farklı siyasi görüşte olan işçileri işten çıkararak dikkatleri üzerine çekmiştir. Avanos ilçemizi ikiye ayıran aynı zamanda ilçemize güzelliğine bir güzellik daha katan Kızılırmak kenarının ıslahı ile başarı sağlamasıdır. Aynı zamanda belediye gelirini artırmak ihtiyaç amaçlı olası sebebiyle  parke taş ocağının açılmasıdır. Böylece belediyenin gelir seviyesini biraz daha artırmıştır. Bu yapılan başarılı işlerle  birlikte farklı görüşlerden ve Avanos halkından tenkitlerde artmıştır. Nedeni nehir kenarlarının partizanca belirli kişilere verilmesi tepki toplamıştır.2014-2019 Tarihinde İsmet ince  belediye başkanı seçilerek göreve başlamasıyla birlikte kanunlar çerçevesinde, partizanlık yapmadan siyasi görüş farkı gözetmeden her insanla çalışma düşüncesiyle taktir toplamıştır. İsmet  ince ilçemizi gezerek insanlarla   konuşarak ardaki çok  resmiyeti kaldırarak vatandaş gibi hareket etmiştir. Daha sonra  Bir önceki başkandan kalan borçları ödemekle işe başlamıştır. Daha sonra Unutulmayacak onaylayan projelere imza atması kapatılan parke taş ocağının tekrar açılması , Taş köprünün yenilenmesi, güneş enerji üretimi gibi çalışmalarının olduğunu biliyorum.2019 Tarihinde millet ittifakının adayı Celal Alper İBAŞ  kazanmıştır İnşallah hafızalara kazınacak çalışmalara imza atar. Halkın içinden gelen biri olarak halkla iç içe birlikte aşılmayacak  zorluklar yoktur.
Büyüklerimin önemli sözlerini sizlerle paylaşmak ve hatırlatmak istedim bir gün lazım olur diye… Yapılan eserler ve iyilikler hiç bir zaman unutulmaz. O koltuklardan kimler geldi kimler geçti unutmamak gerekir….Eserini arıyorsan geriye dön bir bak.
 Avanos’umuz tarihinde bu günümüze kadar olan belediye başkanlığı yapmış ölenlere Allahtan rahmet dilerken hayatta olanlar ada yaptıkları hizmetten dolayı minnettarlığımı belirtir teşekkür ederim.
            Mehmet DİLARİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ