Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SARIASLAN; sertifikalı tohumlar yanlış ve kalitesizmi?

SARIASLAN; sertifikalı tohumlar yanlış ve kalitesizmi?

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN T.C. Tarım ve Orman Bakanı  Vahit KİRİŞCİ tarafından yazılı olarak yanıtlanması İstemiyle Soru Önergesi Verdi.

SARIASLAN Önergesinde

Hacıbektaş ilçemizde yaşayan çiftçilerimizin tarafıma ilettiği bilgilere göre; Kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları sertifikalı tohumların yanlış ve kalitesiz olduğu, bu nedenle de, verim kaybı yaşadıkları ve zarar ettikleri yönündedir.

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı ve kaliteli gıda üretiminin daha bir önem kazandığı günümüzde, tarım sektörünün ve bu sektörün içinde de ekonomik ve stratejik bir faaliyet alanı olan tohumculuğun önemi daha çok anlaşılmaktadır.

Sektör gelişiminin sürdürülmesi ve hedeflere ulaşılabilmesi açısından tarımsal desteklemeler ve Ar-Ge destekleri artırılarak devam ettirilmeli ve üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürücü tedbirler alınmalıdır. Tüm bunların gerçekleştirilmesi için ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması ve denetim mekanizmasının etkin bir şekilde işletilmesi gerekmektedir.

 

Bu bağlamda,

1- Çiftçilerimiz, kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları yanlış sertifikalı tohumları tespit etmiştir. Yanlış tohum verilmiş çiftçilerimiz tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise, kaç çiftçimize yanlış tohum verilmiştir?

2- Çiftçilerimize yanlış sertifikalı tohum veren Kooperatifler ve ilgili firmalar hakkında herhangi bir kovuşturma yada soruşturma açılmışmı dır?

3- Bakanlık ve ilgili kuruluşlara güvenerek bu tohumları kullanan çiftçilerimizin yaşadığı düşük kaliteli tohum dolayısıyla ürün kaybı gibi zararları nasıl karşılanacaktır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ