Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SARIASLAN ; Nevşehir Kapadokya bölgesi ülkemizde en çok turist alan ilk 5 şehirden birisidir.

SARIASLAN ; Nevşehir Kapadokya bölgesi ülkemizde en çok turist alan ilk 5 şehirden birisidir.

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN Kapadokya Alanbaşkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm işletmelerinin ve yerel esnafın sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında, turizm sektörünü ve yerel esnafı ayakta tutmak için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98’inci TBMM İç Tüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması yapılması için önerge verdi.

 

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN Önergesinde ;

1985 yılında UNESCO’nun Dünya mirası listesine giren, TÜİK verilerine göre her yıl milyonlarca turist ağırlayan Kapadokya Bölgesi Kovid-19 salgınından önceki yıl 3.834.134 turist ağırlamış, salgın nedeniyle bölgeyi ziyaret eden turist sayısında çok büyük azalmalar olmuştur. Kış ayları turizm sektöründe ölü sezon olarak bilinmektedir.

Nevşehir Kapadokya Bölgesi doğa turizmi, kültür turizmi, balon turizmi, termal sağlık turizmi, inanç turizmi, el sanatları, atlı turizm, kongre turizmine sahip olmakla beraber çömlekçilik ve şarapçılık denilince Orta Anadolu da ilk akla gelen yerdir. Kapadokya bölgesi özellikle sahip olduğu güzellikler ile turistler için adeta bir cennettir.

Nevşehir Kapadokya bölgesi deniz turizmi bölgesi olmamasına rağmen, ülkemizde en çok turist alan ilk 5 şehirden birisidir. Nevşehir Kapadokya Bölgesinde yaklaşık 300 turizm işletmesi bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre gelen bir turistin maliyeti 788 dolardır. Görüldüğü üzere turizmin Nevşehir ‘de çok önemli bir ekonomik payı vardır. Bu pay Türkiye ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlamaktadır.

Kapadokya bölgesindeki işletmeler istihdam açısından da büyük önem arzetmektedir.Tüm bu nedenlerden dolayı, bölgedeki sorunların tespit edilmesi ve gereken önlemlerin biran önce alınması elzemdir. dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ