Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SARIASLAN ; Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapımı planlanmakta mıdır?

SARIASLAN ; Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapımı planlanmakta mıdır?

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN  Nevşehir ilimizde ve ilçelerinde önümüzdeki süreçte Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapımı planlanmakta mıdır?

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN Verdiği Soru Önergesinde ;

Aşağıda belirtilen sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasa’nın 98. TBMM İç Tüzüğünün 96. ve 99. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 21.03.2022

 

Av. Faruk SARIASLAN

Nevşehir Milletvekili

Dünyada petrol ve kömür rezervlerinin giderek azalması, doğalgazın da kısıtlı olması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep giderek artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri diğer enerji kaynaklarına göre daha azdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetleri fosil kökenli yakıtlara göre daha azdır, yenilenebilir olduklarından dolayı kolay tükenmezler ve çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmazlar.

Seçim bölgem Nevşehir ve ilçeleri Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) kurulması açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin yaygınlaştırılmasının çiftçimize, sanayicimize, esnafımıza, vatandaşlarımıza ve dolayısıyla ülkemiz ekonomisine sunacağı ciddi katkı yadsınamaz bir gerçektir.

 

 

Bu bağlamda;

1- Nevşehir ilimizde ve ilçelerinde önümüzdeki süreçte Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapımı planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise bu santraller hangi bölgelere, ne zaman yapılacaktır?

2- Acıgöl ilçemizde Acıgöl Belediyesi’nin projeleri kapsamında yapılması planlanan ve yılda 3.052.973 Kwh elektrik üretmesi öngörülen (GES) Güneş Enerjisi Santrali’nin yapımına başlanmamasının gerekçeleri nelerdir?

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ