Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİNİ…!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                           Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                             SANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİNİ…!

          İnsan,Allah tarafından madde ve mana olarak yaratılmıştır.

          İnsanda var olan maddi ve manevi yapı,dünya hayatı içinde Allah’ın vermiş olduğu ömür   çerçevesinde yaşar.

          Ömrünü yaşayan insan, bir avuç toprak haline döner.Yani maddi yapısı topraktan gelip,toprağa dönüşümünü gerçekleştirir. Ruh dünyası,yaşadıklarının bilgisayarı gibi devam eder.

          İnsan Allah’ın bahşettiği akıl ve düşünce çerçevesinde,kendi azim ve iradesiyle yaşar. İnsan hür doğar,hür yaşar.Doğduğunda beyaz-tertemiz bir sayfa durumundadır Yaşadıkları,yaptıkları onun durumunu belirtir. Kimi mütedeyyin(dindar),kimi münafık,kimi de ateist(Allah tanımaz) olarak yaşar.

          Burada dindar ve ateist insanlar;görünen,tercihlerini yapmış,ona göre yaşayan insanlardır. Saygı duyarsın,tehlikeli durumda farkedip tedbirini alabilirsin. Ancak münafıklar sinsi,Bukelamun gibi her renge giren niteliktedirler.

          Toplumda bunların(münafıkların) çoğalması,etkili hale gelmesi;yalan,talanın muktedir olması,çıkar ve paranın öne çıkmasıdır.

          İnsanlık tarihi içinde hep söylenen bir söz vardır.”Sana yapılmasını istemediğini,başkasına yapma veya yapılmasını önle.”

          İnsanın yapısı toplumun yapısını oluşturduğu için toplumun dokusu,psikolojisi,o ülkelerin ne halde olduğunu belirtir.

          Örf – adetler,görgü kuralları,ahlak,din,hukuk kuralları,yine insanlığın kabul ve red ederek yaşadığı kurallardır.

          İnsanda ben (ego) duygusu aşırıya gittiği zaman, benliğe değil bencilliğe dönüşür. Bencillik insanı kendi çıkarı için;iyi,güzel,doğru olmayan davranışlara yöneltir.

          Bencillik nefsin en önemli silahlarındandır. Nefiste şeytanın en önemli silahıdır.

          Çevremize baktığımız zaman nefsine köle olmuş,yalanı meslek edinmiş,kendisinden başkasını düşünmeyen insanlar böbürlü,bana değmeyen yılan bin yaşasın anlayışında çıkarcı insanlar etkili hale gelmişse; adalet yok olur.Hak’ka göre değil, güce göre adalet olur! Yani adalet olmaz!

          İnsanlar iyi-kötü,güzel-çirkin,doğru-yanlış tercihlerinde kendi kişilik ve özellikleriyle yer alırlar.

          İnsanlar bireysel ve gurup anlamında dünya saltanatı içinde olmak isteyenler yani dünyalıklar kendine yapılmasını istemediği davranışları başkalarına yapar. Bu tipler genellikle münafıklardır.

          Münafıklar her zaman takiyye yapar.Riya(iki yüzlü) içinde olurlar.

          Bu minafıklar toplumda etkili,devlet yönetiminde,yönetim birimlerinde muktedir olurlarsa;vay o ülkenin vatandaşlarının haline! Vay o devletin haline!

          Böyle kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkaların yapılmasını istememe düsturuna uymayanların etkili olduğu toplumda,devlette yalan,talan,riya,hırsız,zina,hain muktedir olur,dürüstlük garip kalır.

          İşte böyle bir durumda dürüstlük garip kalırsa;mazlum ve mağdurlar çok olur.Adalet yok olur. İnsaf ve merhamet rafa kalkar,tatile çıkar.

          İnsanlar ben yaşıyorsam başkalarıda yaşıyor.Ben iyi,güzel,doğru şeyler istiyorsam;başkaları içinde istemeliyim duygusuyla yaşamalıdır.

          Alma,mazlum-mağdur ahı

 

          Mazlumun ahı,indirir tahttan Şah’ı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ