ÖNEMLİ BİR GÜN

ÖNEMLİ BİR GÜN

mehmet dileri

Bu gün önemli günlerden biridir, 24 temmuz ülkemiz içinde çok önem arz etmektedir. Bir yandan Ayasofya’nın genelinin ibadete açılması diğer yandan Türkiye cumhuriyeti devletinin Lozan anlaşması ile    bağımsızlığını doksan yedi yıl önce kazanmasıdır. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u  altı nisanla yirmi dokuz mayıs tarihi arasında kuşatarak 1453 tarihinde İstanbullu fethetmiştir. Bu bir Allah’ın lütfudur.
  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığını kazanamamış olsalardı  belgide  ibadet edeceğimiz hiç bir camimiz olmayacaktı. Bizlere bu günümüzü huzurlu yaşamamız için küçükten büyüğe katkı sağlayan her kese şükredelim. Bu uğurda ölenlere rahmet dilerken yaşayanlara da  minnet karlığımızı belirtirim. Bu topraklar kolay kazanılmamıştır hiç bir zaman unutmayalım geçmişte bunun örnekleri vardır. Osmanlı imparatorluğu 1299 tarihinde oğuz Türklerinden Osman Gazi tarafından kurulmuş olup Avrupa’nın doğusuna, Afrika ve Asya ya kadar  hükmetmiş bir milletin torunlarıyız. Yükselme dönemi1453-1566 duraklama dönemi 156-1683 gerileme dönemi 1683-1792 dağılma dönemi ise 1792-1922 yani  gücünü kaybetmeye, zayıflamaya başladığında Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının Doğu, batı ve güneyde savaşarak  bir ulus yaratmak için yokluk içince yaşayan halkla birlikte  canla başla mücadele etmişlerdir. Yazımın başında bahsettiğim gibi sınırlarımızı belirledikten sonra Fransa, İtalya Yunanistan, Romanya Japonya, imparatorluğu gibi krallıklarıyla birlikte İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanarak bağımsızlığımızı kazanmış bulunmaktayız.
 Şunu hiç bir zaman unutmamamız gerektiğini düşünmekteyim, Atalarımız 624 yıl dünyanın büyük bir bölümüne hükmetmiştir. Aynı zamanda jeolojik bakımından önemli bir yere sahip olduğumuzda unutmayalım. Önemli bir ata sözünü hatırlatmadan da  edemeyeceğim ”Su uyur düşman uyumaz”
   Türk milleti olarak başarılı olmak mecburiyetindeyiz, gelecek neslimizinse bilgi çağıyla birlikte zeki çalışkan becerikli ve inançlı olmak bilinciyle evlatlarımızı yetiştirmek sorumlulukla çalışmamız gerekmektedir. Yeni yetişen neslimizi çok korumamız gerekmektedir, bilindiği gibi kötü alışkanlıklar bu ekonomik şartlarda işsizlik yoksulluk sigara içme uyuşturucu gibi alışkanlıklar  kol gezmektedir.
   Mahalli yönetimler kaymakamlıkla iş birliği yaparak   halkı bilinçlendirmek  insanlara uğraşabileceği sosyal aktiviteler yaratarak  anlatarak boş zamanlarını iyi değerlendirmelerini yağlamalıyız. Her şey eğitimle olduğunu aklımızdan hiç bir zaman çıkarmayalım.
   Bu vesile ile yaklaşan kurban bayramını Türk İslam aleminin bayramı mübarek olsun. Bayram berekettir, umuttur, özlemdir, dostluktur, sevgi ve geleceği paylaşmaktır. Kardeşlikle birlikte sevgi dolu huzurlu nice bayramlara..
              Mehmet DİLARİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ