Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVÜ’den Üzümcülük Araştırma ve Uygulama Bağı

NEVÜ’den Üzümcülük Araştırma ve Uygulama Bağı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Damat İbrahim Pasa Yerleşkesi içerisinde üzümcülük araştırma ve uygulama bağı kuruluyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Üzüm Yetiştiriciliği ve Bağcılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVUZUM) tarafından bölgede var olan üzümcülüğün ve bağcılığın araştırılıp geliştirilmesi ile birlikte çeşitliliğinin arttırılması amacıyla, 9 bin metrekare alan üzerinde üzümcülük araştırma ve uygulama bağı oluşturulması için çalışmalara başlandı.

Kurulacak uygulama ve araştırma alanı üzerinde başta Nevşehir yöresine ve bölgeye var olan uygun bağ ve üzüm yetiştiriciliğinde, ıslah ve yetiştirme teknikleri ile yeni çeşit, hat, verim ve kaliteyi geliştirmek, üzümün hastalıkları, zararlı ve olumsuz çevre koşullarına dayanıklılığı artırmasına yönelik çalışmalarda bulunulacak.

Ayrıca oluşturulacak alan üzerinde bağ ve üzümün anaç, aşı gözü, aşı kalem, fidan ve benzer materyallerinin çoğaltılmasına yönelik diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ortak çalışma ve projeler yürütülecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ