Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVÜ’de ‘Milli Birlik ve İradenin Bir Yansıması 15 Temmuz’ Konulu Konferans Düzenlendi

NEVÜ’de ‘Milli Birlik ve İradenin Bir Yansıması 15 Temmuz’ Konulu Konferans Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri’ kapsamında ‘Milli Birlik ve İradenin Bir Yansıması 15 Temmuz’ konulu konferans düzenlendi.

NEVÜ Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen ve NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahlan Öztürk, Genel Sekreter Nihat Çavuşoğlu ile üniversitenin akademik ve idari personelinin katıldığı etkinlikte, NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Yavuzer ‘Milli Birlik ve İradenin Bir Yansıması 15 Temmuz’ konulu konferans verdi.

Cumhuriyet Döneminde Ülkemizde de Çeşitli Darbeler Oldu ve Bunun En Son Örneği de 15 Temmuz’dur

Tarihin pek çok döneminde ve dünyanın pek çok yerinde mevcut yönetimi devirmek ve yönetimi ele geçirmek amacıyla farklı yöntemlere başvurulduğunu ve onlardan bir tanesinin de ‘Darbe’ olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Yavuzer  “Cumhuriyet döneminde ülkemizde de çeşitli darbeler olmuş, bunun en son örneği de 15 Temmuz 2016’da yaşandı. 15 Temmuz’da yaşanan darbenin ve darbe kalkışmasının seyrinden hedefin yönetimi devirmek ve iktidarı ele geçirmekten ziyade ülkeyi bölüp parçalamak ve ülkeyi kaos ortamına çekmek olduğu anlaşılmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve diğer yetkililerin her vesile ile dile getirdiği gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin egemenlik haklarına, birlik ve beraberliğimize, demokrasimiz ile Türkiye Cumhuriyetinin değerlerine doğrudan ve açıktan bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

15 Temmuz 2016 gecesinde yaşanan darbe girişimi ile hiçbir düşmanın ve düşman devletin dahi cesaret edemediği ve başvuramadığı bir alçaklığa başvurulurken, bu hain saldırılar yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı’ndan ekmek yemiş, asker ve polis kıyafetli hain teröristler tarafından yapılmıştır. Yine bu hain saldırıları devletin uçağı, helikopteri, tankı, topu, zırhlı araçları ve düşman için kullanılmak amacıyla alınan askeri mühimmat ve mermiler ile yapmışlardır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Temel Kurumlar Hedef Alındı

Yavuzer,  “Darbe girişiminde devletin başı Cumhurbaşkanımız ile devletin bekasını ve milletin can, mal ve namus güvenliğini sağlayan temel kurumlar hedef alınırken, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Genel Kurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), teröristlere karşı mücadelede kullanılmak üzere özel olarak yetiştirilmiş Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Türkiye’nin Kablo TV ve tek uydu operatörü olan TÜRKSAT başta olmak üzere devletin temel kurumları bombalanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanımızın Çağrısı Darbe Girişiminin Seyrini Değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlenen hain darbe girişimine karşı halkı meydanlara çağırmasının büyük etkisi olduğunu belirten Yavuzer “Darbe girişiminin önlenmesinde en çarpıcı ve gecenin seyrini değiştiren açıklamayı 16.07.2016 tarihinde 00.38’de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır.  Uçakta iken CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın cep telefonundan FaceTime üzerinden canlı yayına bağlanan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı o konuşma ve verdiği mesajın kamuoyuna duyurulması gecenin ve darbenin seyrini değiştirmiştir” diye konuştu.

Türk Milleti Ecdat Yadigârı Vatanına, Rengini Şehitlerin Kanından Alan Al Bayrağına, Yüce Devletine ve Aziz Milletine Sahip Çıktı

Hain FÖTE terör örgütünün darbe girişimine karşı 7’den 70’e tüm milletin tek vücut halinde canları pahasına darbecilere karşı çıktıklarına değinen Yavuzer, “Devletine, ülkesine ve yöneticilerine sahip çıkmak için bu eylemlere karşı çıkan halkın üzerine bomba ve mermiler yağdırıldı. Bunu yapanlar ise o zamana kadar karıncayı dahi incitmeyen bir tip olarak görünen Fethullah Gülen liderliğindeki hain FETÖ terör örgütü mensupları çıktı. Mefahir dolu bir tarihin varisi, cennet gibi bir vatanın sahibi, esaret yüzü görmemiş bir milletin evlatları olan Türk Milleti 15 Temmuz gecesinde ecdat yadigârı vatanına, rengini şehitlerin kanından alan al bayrağına, yüce devletine ve aziz milletine sahip çıktı.

Bu vatanın kahraman evlatları Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Genel Kurmay Başkanlığında, Boğaziçi Köprüsünde, Özel Kuvvetler Komutanlığında, TÜRKSAT’ta ve diğer yerlerde canları pahasına silahların,  tankların, topların ve zırhlı araçların önüne durarak,  tekerlerin altına yatarak ve halka mermi yağdıran zırhlı araçların üstüne çıkarak ölümü pahasına onlara engel oldu” dedi.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Darbecilerin Planlarını Altüst Etmiş ve Oyunlarını Bozmuştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma ve halkı meydanlara inmeye davet etmesinin yanı sıra darbe girişiminin başarısız olmasında en önemli faktörlerden birinin de Şehit Astsubay Ömer Halisdemir olduğuna vurgu yapan Yavuzer, “15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi’yi alnından vurarak öldüren ve darbeciler tarafından şehit edilen şehit Astsubay Ömer Halisdemir de darbenin önlenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır.  Bu örnek davranışıyla Ömer Halisdemir canı pahasına darbecilerin planlarını altüst etmiş ve oyunlarını bozmuştur.

Ayrıca darbenin bastırılmasında bir diğer etken ise Diyanet İşleri Başkanlığının tüm yurtta ve tüm camilerde gece boyunca belirli aralıklarla sela okutması ve halkı direnişe davet etmesidir” dedi.

15 Temmuz Tarihe Altın Harflerle Yazılmış Bir Zaferdir

Türk Milleti’nin tarih boyunca gerek içerden gerekse dışardan gelen birçok tehdit ve badireyi başarıyla atlattığını ve bu uğurda çok çetin mücadeleler verdiğini söyleyen Yavuzer, “Onlardan biri olan 15 Temmuz 2016 yılındaki mücadele milli iradenin, milli birlik ve beraberliğimizin kuruluş ruhuyla yeniden inşa edildiği, tarihe altın harflerle yazılmış bir zaferdir. Türk Milleti, Devletinin ve milletinin bekası ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda her zaman bir ve beraber olmayı bilmiş, Malazgirt’te, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında olduğu gibi her türlü zorluk ve imkansızlığa rağmen tüm zorlukların üstesinden vatan sevgisi ve iman gücüyle gelmeyi başarmıştır.  Aynı ruh, 15 Temmuz gecesinde ölüme meydan okuyarak tüm dünyaya Türk’ün gücünü ve iradesini bir kez daha göstermiştir.

15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük bir başarıyla vermiş, geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca sayısız kahramanlık destanı yazdı. Kuşkusuz bu zafer şehit ve gazilerimizin üstün cesareti, Gazi Milletimizin büyük fedakârlıklarıyla elde edilmiştir. 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak, sadece şehitlerimize, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize değil, tarihimize ve ecdadımıza karşı da en büyük sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Konferans Doç. Dr. Hasan Yavuzer’in konuşmasının ardından kendisine NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahlan Öztürk’ün teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ