NEVÜ’de ‘Aleviliğin Güncel Sorunları’ Konulu Panel Düzenlendi

NEVÜ’de ‘Aleviliğin Güncel Sorunları’ Konulu Panel Düzenlendi

NEVÜ ALEVİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de ‘Aleviliğin Güncel sorunları’ konulu panel düzenlendi.

NEVÜ Hacıbektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü ve Türk Dünyası Kültür Topluluğu işbirliği ile Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonunda düzenlenen etkinliğe; Hacıbektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hulusi Yılmaz, Hollanda Alevi Konfederasyonu Kurumu Onursal Başkanı Mustafa Fuat Doğan, Cibali Ocağı Evladı Başkan Yardımcısı Aydoğdu Dönmez,  Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Yardımcıları Nihat Yalçındere ve Osman Bayrak, üniversitemiz personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Hacıbektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hulusi Yılmaz yaptı. Yılmaz, “Bir dini varoluşu vücuda getirebilecek, birbirini tamamlayan üç olmazsa olmaz vardır. Bunlardan birincisi toplum veya cemaat ki zemini oluşturur, ikincisi inanç değer aktarımı ile kuşaktan kuşağa geçer ve üçüncüsü ritüeldir ve inancın aktarımında çok önemlidir. Kentleşme ile dağılan, sekülerleşme ile kutsal alanın dışına çıkan, değer aktarımını başaramayan, ritüelleri folklorik hale gelmekle yüz yüze gelmiş bir Alevilik bugün üyelerine içi boş, siyasallaşmak üzere kullanılan bir kimlik haline gelmiş gibidir. Nüfusun yapısına göre şöyle bir düşünecek olursak, %75’i köylerde yaşayan bir Türkiye’de Aleviliği yaşamak ve yaşatmak çok kolay olurdu. Ama günümüzde nüfusun %15’i köylerde yaşamaktadır. Dinamik nüfusunu kaybetmiş, emekli inziva yeri olan köylerde Alevilik kendini sürdürmekte zorlanmaktadır. Asıl sorun kentlerde Aleviliğin nasıl yaşatılacağıdır. Toplumu bir arada tutacak, inancı pekiştirecek ve ritüelini yerine getirecek bir dini örgütlenme olmadığı sürece Aleviliği insanların hayatına nizam veren bir inanç haline getirmemiz mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından ‘Aleviliğin Güncel Sorunları’ konulu panele geçildi. Panelde;  Prof. Dr. Ali Yaman ‘Aleviliğin Kent Hayatında Kurumsallaşması’, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ersal ‘Alevilik: Geleneksel Yapıdan Modern İnşaya’ ve Dr. Arş. Görevlisi Bülent Akın ise ‘Alevi Ritüellerinin Mitik ve Tasavvufi Zemini’ konularında bilgi verdi.

Zakir Ersin Şahan’ın nefesinden kelam dinletilerinin de yer aldığı panel, panelistlerin katılımcıların sorularını cevaplandırması ve kendilerine plaket takdimiyle son buldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ