NEVÜ Rektörü Mazhar Bağlı: Milli ve Yerli Üretimimiz Bizi Gururlandırdı

NEVÜ Rektörü Mazhar Bağlı: Milli ve Yerli Üretimimiz Bizi Gururlandırdı

teknofest

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’e katılan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Ülkemizin başta savunma sanayisi olmak üzere çeşitli alanlarda milli ve yerli başarısı bizi gururlandırdı” dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar,  paydaş firmalar, davetliler ve öğrencilerin katılımıyla açıldı.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ile birlikte katılan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, başta savunma sanayisi olmak üzere çeşitli alanlarda yerli ve milli imkanlarla üretilen araç ve gereçlerin kendilerini gururlandırdığı söyledi.

Rektör Bağlı, “Türkiye’nin son on yılda başta savunma sanayimiz olmak üzere, bilişim ve havacılıkta milli ve yerlileşme adına ortaya koyduğu haklı kararlılığı bu festivalle bir kez daha ortaya çıktı. Bugün burada birbirinden değerli ve ilginç araç ve gereçleri görüp inceleme fırsatı bulduğumuzda hakikaten ülkemiz adına büyük gurur duyduk. Çünkü düne kadar dışa bağımlı ve muhtaç olan ülkemiz, bugün geldiği noktada bir çok ihtiyacını kendi milli ve yerli imkanlarla üreterek karşılar hale geldi. Öyle ki başta savunma sanayisinde ortaya koyduğumuz milli ve yerli üretim araç ve gereçlerimize birçok ülke gıptayla bakarken bunları alabilmek için sıraya daha giriyor.  Ülkemizin başta savunma sanayisi olmak üzere çeşitli alanlarda ki ortaya koyduğu kararlılığı ve başarılarıyla ne kadar gururlansak azdır” diye konuştu.

Festivalde; Milli Muhrip Uçağı, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, milli uçan araba Cezeri, mayına karşı korunaklı araç Kirpi, bomba imha robotları Ertuğrul ve Kaplan, çok motorlu insansız hava aracı Serçe, Altay tankı, özel operasyon aracı, sualtı arama kurtarma timi aracı, taktik tekerlekli araç ve yerli tasarım sürücüsüz elektrikli aracın yanı sıra milli ve yerli üretim yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ