Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir’e ait yöresel ürünerin değerlenlendirildiği Coğrafi İşaret 10. Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirldi

Nevşehir’e ait yöresel ürünerin değerlenlendirildiği Coğrafi İşaret 10. Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirldi

Nevşehir’e ait yöresel ürünerin değerlenlendirildiği Coğrafi İşaret 10. Değerlendirme Toplantısı  Nevşehir Valisi  İnci Sezer Becel başkanlığında  Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Nevşehir Vali Yardımcısı Kübra Karaalioğlu, Sanayi Ve Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, NESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı, NTSO Yön. Kurl. Üyesi Ekrem Nurlu, ve ilgili kurum yetkilerinin katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

NEVÜ’de Yapılan Çalıştayda ; Destinasyonların belirli bir yörede üretilen gastronomik ürünlerin doğallığının ve kalitesinin sürdürülebilirliğini koruma altına almak için coğrafi işaret sistemini kullanmaları oldukça önemli bir faktördür. Coğrafi işaretler, ürünün kaynaklandığı coğrafi bölgeyi ve ürün kalitesini garanti etmeleri, ürünün tanınmışlığını ve katma değerini artırmaları; ait oldukları yöreye ekonomik katkı sağlamaları, üretici ve tüketicileri korumaları açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Ürünün kökeni ile olan sağlam bağından dolayı insanların ürünün üretildiği coğrafyaya seyahat etmelerini sağlayan coğrafi işaretler turizmin canlanmasına, yerel ve yöresel ürünlerin ön plana çıkmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye’nin doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Kapadokya Bölgesi, bulunduğu coğrafi konum itibariyle turizm açısından önemli bir destinasyondur. Yeme ve içme kültürü bakımından kendine özgü ayırt edici özellik ve farklılıklara sahip olan bölge zengin bir çeşitliliğe sahiptir ancak gastronomi turizmi açısından hakettiği değeri görememektedir. Bu çalışmada Kapadokya Bölgesi’nin sahip olduğu coğrafi işaret ile tescilli ürünler belirlenerek ürünlerin özellikleri açıklanmaya çalışılmış ve coğrafi işaretli yöresel ürünlerin destinasyonlarda turizm ürünü olarak kullanılmasının önemine değinilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ