Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir’de Vali İnci Sezer Becel; ”Öncelik yayanın, öncelik hayatın ”

Nevşehir’de Vali İnci Sezer Becel; ”Öncelik yayanın, öncelik hayatın ”

Nevşehir’de Vali İnci Sezer Becel Yaya Farkındalığı İçin “Kırmızı Çizgi” Çekti.

 

İçişleri Bakanlığının “Öncelik yayanın, öncelik hayatın 30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” uygulaması kapsamında Nevşehir’de Vali İnci Sezer Becel öncülüğünde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayalara geçiş önceliği verilmesi için 81 İl Valiliklerine kırmızı çizgimizi çekiyoruz projesi ile ilgili yayımlanan genelge sonrasında ilk olarak Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde bulunan Haydar Çankaya İlkokulunda program düzenlendi. Programa katılan Vali İnci Sezer Becel burada düzenlenen etkinlikte yaya geçidine kırmızı çizgi çekti daha sonra öğrencilere trafik önceliği konulu boyama kitabı ve kırmızı düdük dağıttı.

 

Daha sonra Nevşehir il merkezinde düzenlenen programa katılan Vali Becel Yeni Kayseri Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinde yoldan geçen sürücülere yaya önceliği hakkında bilgiler vererek tanıtıcı broşür dağıttı.

 

Vali Becel burada gazetecilere yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı öncülüğünde trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

 

Vali Becel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla ‘30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz’ uygulamasını bugün ilimizin birçok noktasında gerçekleştiriyoruz.

 

Yapılan denetim ve eğitim faaliyetleri sonucunda ülkemizde 2010 yılında 100 bin kişi başına düşen trafik kazaları sonucu can kaybı oranı 13,4 iken 2020 yılında 5,8’e düşürülerek %56 oranında azalma sağlanmıştır. 2020 yılı itibariyle 5,8 olan 100 bin kişi başına düşen trafikteki can kaybı oranı AB ülkeleri ortalamasına yakın seviyeye getirilmiştir. Yine yapılan denetimler sonucunda yaya ölümlerinde %30,8 oranında azalma sağlanmış ve 1087 daha az yaya can kaybı yaşanmıştır. 2011-2020 yılları arasını kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmıştır.

 

Bu kapsamda Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla bugün 12.00-15.00 saatleri arasında ilimizin farklı noktalarında ışıksız yaya geçitlerindeki çizgiler sembolik olarak kırmızıya boyanarak ve ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ mottosu ile ‘Yaya Önceliği’ vurgusu yapılmıştır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ