NEVŞEHİR’DE NADAS ALANLARI BAKLAGİL İLE DEĞERLENECEK

NEVŞEHİR’DE NADAS ALANLARI BAKLAGİL İLE DEĞERLENECEK

OKAN MÜDÜRÜM

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca ülkemizde 4 milyon hektar nadas alanının tarımsal üretime kazandırılması ve bu alanlarda baklagil üretiminin arttırılmasını hedefleyen proje Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında yapılan işbirliği protokolü ile hayata geçmiştir.

Proje kapsamında Nevşehir genelinde 107 üretici ile sözleşme imzalanarak 25 Bin kilogramı  hibe olmak üzere toplamda 51 Bin kilogram tohumluğun dağıtımına İl Genelinde Başlanmıştır. Nevşehir Merkez için  üretici ve teknik personellerin katılım sağladığı Göre Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen programda  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ yaptığı açıklamada ‘Bakanlığımızca, İlimizin de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde  nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve  baklagil üretiminin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında  İlimizde tespit edilen 107 üreticimize Tarım Kredi kooperatifleri işbirliği ile Nohut tohumluklarını teslim ediyoruz. Yürüteceğimiz projede, üreticilerimizle 3 yıllık bir sözleşme yaparak münavebe ile ekimlerin gerçekleştirilmesi ve devamında Nevşehir’de ekimi yapılacak 4 Bin dekarlık bir alanda üretimin kontrolü yönünde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Münavebe sisteminde bu yıl için bakliyat tohumluğuna %50, ikinci yıl buğday tohumluğuna % 100 ve 3. Yıl tekrar baklagil tohumluklarına % 50 oranında hibe sağlayacağız’ diyerek Nadas Alanları için verilen  tarımsal destek miktarının 6 TL/dekar iken baklagil üretilmesi halinde bu miktarın  100 TL/dekara çıkacağını ve bu sayede üreticilere ayrıca bir katkı daha sağlanmış olacağını bildirdi.

İl Müdürü Okan YILMAZ açıklamasının devamında Ülkemiz ve İlimiz için hayırlı olsun diyerek tohumlukların dağıtımını gerçekleştirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ