NEVŞEHİR’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

NEVŞEHİR’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

img_9229

NEVŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN VATAN ŞEHİTLERİ ANITI AÇILDI

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü, 153 sayılı kanun ile Mareşallık rütbesi ve Gazilik unvanın verilmesinin 95. yıldönümü nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Nevşehir’de düzenlenen bir törenle kutlandı.

Nevşehir Şehitlik Parkında düzenlenen Gaziler Günü kutlaması, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ramazan Akça, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi’ nin Atatürk Anıtına çelenk koyması ile başladı.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Murat Göktürk’ün yanı sıra, çok sayıda daire müdürü, ,öğretmen ve öğrenciler ile birlikte şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının da katıldığı Gaziler Günü kutlamasında daha sonra şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından. İstiklal Marşı okundu.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ’nin ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Dernek Başkanı Ramazan Çiftçi, 19 Eylül’ün büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gün olduğunu belirtti.

Kahraman Türk Ordusunun, 22 gün ve 22 gece devam eden dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesinin sömürgecilerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan Ordusu’nu Polatlı önlerinde durdurmayı başararak, tarihinin en büyük yenilgisini yaşattığını ve bozguna uğrattığını kaydeden Çiftçi, sonuç olarak düşmanın bir yıl sonra ülkemiz topraklarından tamamen atıldığını ifade etti.

Çiftçi, yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesinin savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açtığını kaydederek , TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü’nde 153 Sayılı Kanun ile büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Mareşallık ve Gazilik unvanı verdiğini aktardı.

Öğrencilerin şiir okumalarının ardından Nevşehir Belediyesi tarafından , 15 Temmuz’daki hain darbe girişimindeki Türk Milleti’nin tarihin altın sayfalarına yazdırdığı kahramanlık destanını ortaya koyan Vatan Şehitleri Anıtı’nın da açılışı yapıldı.

Törene katılan protokol üyeleri, Şehitlik Parkı içerisinde kısa bir süre içerisinde yapımı tamamlanan Vatan Şehitleri Anıtı’nı gezdiler. Burada anıt ile ilgili olarak Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, protokol mensuplarına anıt ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.

Ünver, dünya tarihinde eşi ve benzerine rastlanmamış kahraman Türk Milleti’nin fertleri olarak 15 Temmuz gecesini ölümsüzleştirmek düşünce ile böyle bir anıtın gerçekleştirildiğini söyledi. Ünver şöyle konuştu: “ Dünya tarihinde eşi ve benzerine rastlanmamış kahraman milletin fertleri olarak o günü ölümsüzleştirmek istedik. Bunu unutmadık, kıyamete e kadar da unutmayacağız. Arkadaşlarımızla güzel bir anıt tasarladık. Anıtımız 16 Türk devletini

sembolize etmesi açısından 16 gen olarak yapıldı. Yine şair Arif Nihat Asya’nın şehitler tepesi boş değil vurgusunu ortaya koyma adına, ‘ Şehitler Tepesi ‘oluşturduk Milletimizin kaya gibi ve taş gibi iradesini vurgulamak için o tepeyi kaya ve taşlarla oluşturduk. Şehit ve gazilerimizin ellerini de sembolize etmesi açısından taştan oyulmuş eller kullandık. Toplam 30 metrelik bir kaide oluşturduk. Halkımızın ciddi bir duyarlılığı var, ışıklandırmasını da yaptık. Halkımızın da bu anıta ciddi bir duyarlılığı var, gece yarısında bile çok sayıda vatandaşımız geziyor. Bu alt taraftaki köşelerin üzerine de olay gecesi yaşanan bir takım kahramanlıkları ve hainlikleri simgeleyen fotoğrafları koyduk. Onların hepsini taşın üzerine işlettiriyoruz. Hususi renkli koyduk ki insanların hafızalarına işlesin diye. Onların hepsi taşa işlenmiş vaziyette tarihin her döneminde ayakta kalacak şekilde orada duracak. Etrafında yine kahramanlık şiirleriyle donattık. Ayrıca terör örgütleri ile yapılan mücadeleler sırasında şehit olan kardeşlerimizin de anısını yaşatma amacıyla bu alanda tüm şehitlerimizin isimlerini taşıyan birer anıt mezar yapıp, hepsinin başına birer Gül fidanı diktik. Öğrencilerimiz buradan geçerken bu anıtımızı ziyaret etmelerini istirham ediyoruz . Bu millet kanı ile canı ile hayatı tarih yazmayı başardı. Darbesiz bir nesil yetiştirecektik, ama bu nasip olmadı. Bu alçak hainlerin yüzünden. İnşaallah bundan sonra tüm darbeleri tarihin kirli sayfalarına gömerek yeni tertemiz sayfalarda dünyanın önder ülkelerden biri olarak yolumuza devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu oynanan oyunların Türkiye’nin büyük yükselişi ile ilgili olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin önlenemez gücünün tüm İslâm coğrafyası, mazlum coğrafyasına sahip çıkması bazı kesimleri rahatız etti. Gerek dış mihrak ve onların oyuncakları iç mihraklar rahatsız oldu, ama onları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Bu ülke dünyanın en büyük ülkeler sıralamasında hak ettiği yeri alacak inşallah, çünkü bu millette o irade o çalışkanlık, ve o azim var, tabi ki bu günleri unutmamak şartıyla. Bilge liderlerden rahmetli Aliye İzzet Begoviç, ‘Milletinize yapılanları unutmayacaksınız, belki bir takım zorlukları affedebilirsiniz, belki zorlanabilirsiniz ama asla yapılanları unutmayın’ diyor. Bizlerde asla unutmayacağız. Milletimize bu zehiri içirenleri, bu hainliği ve bu zulmü yapanları asla unutmayacağız. Devletimiz hukuki çerçeve içerisinde, bu hainleri en ağır cezalara çarptıracaktır. Biz buna inanıyoruz ama millet olarak bizlerde bu zulmü, hainliği ve ihaneti asla unutmayacağız. ve unutturmayacağız. Öyle zannediyorum her ilimizde böyle anıtlar olacak ve gelecek nesillere bu bir ders olarak devam edecek.” diye konuştu.

Ünver, daha sonra protokol mensupları ile birlikte Vatan Şehitleri Anıtını gezerek, yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ