Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir’de ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ Konferansı Düzenlendi…

Nevşehir’de ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ Konferansı Düzenlendi…

Nevşehir İl Müftülüğü, “2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu konferans düzenledi.

Kapadokya Kültür Merkezi Konferans Salonlunda gerçekleştirilen programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Gezgiç konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta açılış konuşması yapan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, Camilerin, Mescid-i Nebevî’nin özüne uygun bir şekilde, tarih boyunca dini, sosyal ve kültürel bakımdan bir eğitim, öğretim ve kültür merkezi olarak İslam’ın bayraktarlığını yaptığına değinerek, “Camiler; müminlerin bir araya geldiği, huzur bulduğu, kaynaştığı, ilim, irfan, ahlak ve faziletin öğrenildiği en önemli merkezlerdir.” dedi.

Altunkaya, topluma din hizmeti sunan kimselerin medeniyetimizde “iyiliklerin hizmetkârları” anlamına gelen “hademe-i hayrat” olarak isimlendirildiğini hatırlatarak,  “Hademe-i hayrat olmaya gönül vererek ümmetin ve insanlığın geleceğine rehberliği gaye edinmek, her şeyden önce sağlam bir usul, sahih bir bilgi ve temiz bir üslup sahibi olmayı; çağın ihtiyaç ve beklentilerini hesaba katarak hizmet üretmeyi gerekli kılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Din görevlilerinin, ehliyet ve liyakatten, sadakat ve güvenden zerre taviz vermeden; büyük bir özveri, ortak bir ideal ve engin bir yürekle din hizmeti sunduklarını belirten İl Müftüsü Altunkaya, “Her koşulda olduğu gibi salgın hastalık döneminde de milletimizin manevi ve sosyal hayatına rehberlik etmiş, salgınla mücadelenin ilk gününden itibaren sahada milletimizin hizmetinde olmuştur. Asli görevlerini ifa ederek milletimize yaptıkları manevi rehberliğin yanında; Vefa Sosyal Destek Grubunda, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sisteminde özveri ve fedakarlıkla görev alarak milletimizin en derin hürmet ve muhabbetlerine bihakkın mazhar olmuşlardır.” dedi.

Din görevlilerinin “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik eden Müftü Altunkaya, “Ahirete irtihal eden hademe-i hayrata Yüce Allah’tan rahmet diliyor; hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından din görevlilerine hitap eden Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, tüm din görevlilerinin haftasını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftasında, Kuran-ı Kerim’de sıklıkla vurgu yapılan, temel ahlaki kavramlarımızdan birisi olan ve Türk milleti olarak öz benliğimizde önemli yeri olan vefa duygusunu ele aldığını belirten Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, “Diyanet İşleri Başkanlığımız Vefa kavramını “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” başlığıyla kültür ve medeniyet tarihimizde önemli yere sahip, Kabe’nin yeryüzündeki sembolleri olan camilerimize, İslam’a ve insanlığa hizmet yolunda gayret eden din görevlilerimize atfederek özel bir anlam kazandırmıştır.” dedi.

Ardından mikrofona davet edilen Cami Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Gezgiç, “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu konferansını sundu.

İslam’ın evrensel değerlerinin hayatın farklı kademelerine hep camiden yayıldığının altını çizen Cami Hizmetleri Daire Başkanı Gezgiç, “Müminlerin yaratıcıyla, kendileriyle, çevreyle ve toplumla ilişkileri, caminin temsil ettiği değerlerle istikamet bulmuştur. Nitekim tevhit ve iyilik mücadelesinin merkezine Mescid-i Nebi’yi koyan Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.s), İslam’ın hayat veren bütün değer ve ilkelerini buradan insanlığa ulaştırmıştır. İşte bu değerlerden biri de haftamızın teması olarak belirlediğimiz “vefa”dır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gezgiç, konuşmasını din görevlilerine yaptığı şu tavsiyelerle tamamladı:

“Sizler öyle önemli bir görevi ifa ediyorsunuz ki, bu hizmet sayesinde dünyanız ve ahiretiniz inşallah mamur olacaktır. Bilmeliyiz ki dinimiz İslam’a ve milletimize hizmet etme görevinin üstünde daha ulvi bir görev yoktur. Bu görev bizi canlı ve dinamik tutmalı ve hayatımıza anlam katmalıdır. Bu görev heyecansız olmaz. Mihrap, minber ve kürsü hizmetleri acziyet göstermeyi, ihmal etmeyi ve ötelemeyi kabul etmez. Sürekli yenilenmeyi, umudu diri tutmayı, fedakarlığı ve çalışmayı gerektirir.  Bu yüzden öncelikle görev yerlerimizdeki muhataplarımızın özelliklerini iyi tanımak durumundayız. Zira muhatap tanınmadan üretilen hizmetler, hiçbir zaman verimli, etkili ve yeterli olmayacaktır.

Konferans sonunda “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarında dereceye giren din görevlilerine hediyeleri takdim edildi.

Pandemi kurallarına riayet edilerek düzenlenen programa Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Furkan Feralan, İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, İl Jandarma Komutanı J. Kd. A. Bahittin Murat Yakın, Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman, STK temsilcileri, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ile öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ