Nevşehirde Bir Can, Organ Bekleyen 5 Hastaya Umut Oldu

Nevşehirde Bir Can, Organ Bekleyen 5 Hastaya Umut Oldu

1can

Beyin kanaması geçiren ve Nevşehir Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım Servisinde beyin ölümü gerçekleşen 53 yaşındaki bayan hastanın organları, 5 kişiye umut ışığı oldu

53 Yaşında 5 Kişiye Can Oldu…

Nevşehir Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım Servisine 4 gün önce tansiyona bağlı Cerabral Hemoroji (Beyin Kanaması) sonucu tedavi altına alınan, ve tüm müdahalelere rağmen tedaviye cevap vermeyerek beyin ölümü gerçekleşen Aksaray İncesu doğumlu 53 yaşındaki Emine Balkış’ın Ailesi tüm organlarını bağış yapmaya karar vererek 5 Kişiye umut ışığı oldu.

Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Emine Balkış’ın yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile bu öneriyi kabul edince organ bağış merkezi ile irtibata geçilerek uygun donürler bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinden gelen Transplantasyon ekiplerinin hızlı ve yoğun gayretleri ile Nevşehir Devlet Hastanesi Ameliyathanesinde Balkışın’ın Karaciğeri Nevşehirli hemşerimiz Hacettepe Üniversitesi Doku ve Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakil Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Doğrul ve Uzman ekibi tarafından alındı. Karaciğer Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, Sağ Böbreği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Sol Böbreği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Korneaları iki ayrı kişiye nakledilmek üzere Ankara Kornea Bankasına hızlı bir şekilde Nevşehir’den Karayolu ile nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere Ankara’ya yola çıktı.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe ise, “Bu yıl ilk organ bağışımız oldu. Nevşehir’de 2016 yılı itibari ile, şu ana kadar 13 kişiden organ bağışı ile Türkiye’nin çeşitli illerindeki organ bekleyen hastalara nakillerinin yapıldığını, Organ Nakli sürecinde zamanla yarışan, emeği geçen başta Organ ve Doku Koordinatörümüze, tüm Transplantasyon (Organ Nakli) ekibi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu bağışlarla yeni hastalara umut ışığı yaşama ümidi olmuşlardır. Organ bağışı yapan Balkış ailesine de bir mesaj gönderen Çömçe, Bağışlarıyla organ nakil bekleyen 5 kişiye yeniden yaşama umudu verdiği için teşekkür ediyor, yakınları ve ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ