Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in Nevşehir’in İl Oluşunun 68. Yıldönümü Mesajı

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in Nevşehir’in İl Oluşunun 68. Yıldönümü Mesajı

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel  Nevşehir’in İl Oluşunun 68. Yıldönümü Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı.

Vali İnci Sezer Becel Mesajında;

Ülkemizin tarihi ve turistik yönleriyle tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken güzide şehrimiz Nevşehir, hem tarihi süreçte bölgede egemen olan uygarlıkların bıraktığı zengin bir tarihi eser ve kültürel varlığa sahip olması hem de volkanik yapılarla çevrili olması nedeniyle oluşan eşsiz tabiat harikası güzelliklere ve coğrafi oluşumlara sahiptir.

 

Bu muhteşem oluşumun; içinde hep birlikte umut, heyecan ve dinamizm ile “Birlik ve beraberliğin” devam ederek sürdüğü nice yıllara ulaşmasını temenni ediyor, Nevşehir’de görev yapmaktan mutluluk ve onur duyduğumu ifade etmek istiyorum.

 

Şehir kavramı; medeniyeti, medeniyetin beraberinde getirdiği yenilikleri ve medeni insanı çağrıştırır. Bir milletin gelişmişlik düzeyi; kurduğu şehirlerin estetik görünümü, alt yapısı gibi unsurların yanı sıra barındırdığı kültür mirasıyla da yakından ilgilidir. Bu bakımdan şehirleri; ilmin, düşüncenin, sanatın, edebiyatın kısacası bir milletin estetik anlayışının sergilendiği mekânlar olarak görmek gerekir.

 

Şehrimiz, sadece bir mekân olarak kalmayıp yaşanmışlıklarla anlamlı hale gelmiş, etkileyici dokusuyla herkesi kendine hayran bırakan tarih ve doğanın içi içe geçtiği ve gezginine sanki boyut değiştirir gibi hissettirdiği büyülü atmosferi Nevşehir’i ülkemizde bir il olmaktan daha da ötelere, dünyanın eşsiz şehirlerden biri olma mertebesine taşımıştır.

 

20 Temmuz 1954 tarihinde il statüsüne kavuşan Nevşehir, benzersiz coğrafyası, tarihi dokusu ve kültürel mirasıyla da zaman içinde Türkiye’nin turizm denilince akla ilk gelen şehirleri içerisinde yerini almıştır. Bu nadir güzelliklerinin yanı sıra son yıllarda ise turizmin yanında kültürel ve sportif faaliyetlerle de adından söz ettirmeyi de başarmıştır.

 

Eşine az rastlanacak güzelliklere sahip kadim şehrimizi hep birlikte el ele verip sizlerin de desteği ile daha güzel yarınlara taşıyacağımıza inanıyorum. Bu anlamlı günde Nevşehir’imizin il oluşunun 68. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyor, Nevşehirli hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ