Nevşehir Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay Basın Toplantısı Düzenledi

Nevşehir Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay Basın Toplantısı Düzenledi

Nevşehir Sağlık Müdürlüğü Konferans salonunda basın toplantısı düzenleyen Nevşehir Sağlık Müdürü Ünlübay,18 Mart 2019 tarihinde Gülşehir ilçesinde Umre ziyaretinden dönenen bir hastada Koronavirüs testinin pozitif çıkması ile başlayan süreçten bugüne kadar Sağlık Müdürlüğü’nün tüm çalışanları ile birlikte oldukça özverili bir çalışma ortaya konulduğunu söyledi.

Nevşehir Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay, son günlerde Nevşehir Devlet Hastanesinde yer olmadığı için hastaların geri çevrildiğine yönelik dedikoduların artması üzerine basın toplantısı ile bu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Rahim Ünlübay, Nevşehir Devlet Hastanesinde yaşanan pandemi ve diğer hastalarla birlikte doluluk oranının yüzde 75 düzeyinde olduğunu belirtti. Ünlübay, toplumun tüm kesimleri ile ortaklaşa bir savaş verilen Koronavirüs ile ilgili önlemlere her zeminde etkin bir şekilde uyumun, bu hastalıkla savaşımda vazgeçilmez önem taşıdığına vurgu yaparak “ Bu mücadeleyi hep birlikte kazanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

 

Koronavirüs salgınında cephede ilk safhada Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının canla başla örnek mücadeleler ortaya koyduğunu anlatan Ünlübay, tüm iyi niyetli çalışmalara karşın,’Nevşehir Devlet Hastanesinde yer kalmadığı ve bu nedeniyle Koronavirüs hastalarının tedavi edilmediği gibi gerçekle uyuşmayan  bazı spekülatif iddiaların ortaya atıldığını belirterek,bu tür iddiaların kendilerini ziyadesiyle üzdüğünü belirtti. Sayılar vererek bu iddiaları kesin bir dille yalanlayan Ünlübay: “ Şu anda 340 yatak kapasiteli Nevşehir Devlet Hastanesinin hasta doluluk oranı yüzde 75, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60 ve ventilatör doluluk oranı da  yüzde 51 seviyesinde. Bu rakamlardan da anlayabileceğiniz gibi , Nevşehir Devlet Hastanesinde yer olmadığı için  hasta yatırılmadığı gibi haberlere vatandaşlarımızın itibar etmesini istemiyoruz.. Şuan  Nevşehir’de 55 filyasyon ekibimiz var. Filyasyon ekibinin   Nevşehir’de  ulaşamadığı ve göremediği bir hastası yok. Bir hasta pozitif olduktan sonra ortalama olarak 5 saat içinde hastaya ulaşmış, filyasyonunu yapmış, temaslılarını izole etmiş eğer hastaneye nakli gerekiyor ise de  naklini de sağlamış durumdayız” şeklinde konuştu.

KADINLARDA VAKA ORANI ERKEKLERE GÖRE BİR TIK YUKARIDA.

Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay , Koronavirüs vaka sayısının ülke genelinde olduğu gibi Nevşehir’de de artış gösterdiğini ifade ederken Koronavirüs vaka görülme oranının  kadınlarda erkeklere oranla bir tık yukarıda olduğunu belirtti. Ünlübay şöyle konuştu: “  Nevşehir’deki vaka sayısı tüm ülkemizde olduğu gibi bir artış eğiliminde. Ama böyle çok yüksek bir artışlarımız yok. Yani halkta infial oluşturacak bir artışımız bulunmuyor. Normal standartlarda bir artışımız bulunuyor. Malum Kış mevsimi içerisindeyiz. Havalar bu tür salgın hastalıklara uygun olan soğukluğa sahip ve bu yüzden ufak bir artışımız bulunuyor. Şu anda ilimizde istatistik oranlarına göre kadınlarda korona virüs vakası bir tık daha fazla. Yani yüzde 51 kadınlarda yüzde 49 oranında korona virüs vakası bulunuyor” dedi.

ARKADAŞ İLİŞKİLERİNDE 3 KURALA ÇOK DİKKAT EDİLMELİ

Sağlık İl Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, kişilerin  en yakın arkadaşları ile birlikte zaman geçirirken bile mutlak surette maske ve mesafe kurallarına uymaları gerektiğini de ifade ederek “  Koronavirüs salgınına karşı en etkin önlemimiz,Maske, mesafe ve hijyen. Zaten maskeyi kullandığımızda diğer hastalıklara karşıda korunmuş oluyoruz. Mesafeye dikkat ettiğimiz için halkımızda da  gerçekten maske kullanım alanında bilinçlenme oluştu. Maske kullanımı ile beraber diğer hastalıklarda da azalma meydana geldi. Buradaki amacımız özellikle sosyal hayatımıza bir tık daha dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle arkadaş ilişkilerinde ciddi bir dikkat gerekiyor. insanlar arkadaşlarında bu virüsün olmadığına inanıp sosyal hayatlarında maske çıkarıp sosyal mesafeye uymayıp daha yakın temasta oturup kalktıkları için biraz daha savunmasız hale geliyorlar. Ancak bu durumda virüs,  en yakın arkadaşınızda bile olabilir. Çünkü bu gözle gördüğünüz bir şey değil. O yüzden en yakın arkadaşlarınız ile birlikte otururken maske ve mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÖZEL GÜN VE PARTİLERDEN KESİNLİKLE UZAK DURULMALI

Dr. Ünlübay, Koronavirüs ile daha etkin mücadele kapsamında gün ve partilerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Ünlübay şöyle konuştu; “Nevşehir’de ev gezmelerine herhangi bir yasağın söz konusu olmadığını söylemek isterim. Ancak ev gezmelerini yasaklayacak kadar bir vakamız bulunmuyor. Bu kararlar İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınıyor. Ama şuan için ilimizde misafir yasaklanmasını gerektirecek bir boyutta değiliz. Ama bunun için özel bir yasağa gerek yok. Hepimiz bu bilince bu kültüre sahip insanlarız. Bayanların günü veya , doğum günü partilerinden uzak kalmalıyız.” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ