Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir Milletvekili SARIASLAN Özel Halk Otobüsü ve Taksici Esnafın sorunlarını Dile Getirdi

Nevşehir  Milletvekili SARIASLAN Özel Halk Otobüsü  ve Taksici Esnafın sorunlarını Dile Getirdi

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN  Özel Halk Otobüsü ve Taksici Esnafın sorunları ile İlgili T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Önerge verdi.

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN Verdiği Önergede ;

Toplu taşıma kamu hizmetidir. Vatandaşların evlerine, işlerine ve okullarına giderken kullandıkları toplu taşıma araçları kamu hizmeti vermektedir. Dolayısıyla halkın ihtiyacını karşılamak için toplu taşıma bedelleri minimum seviyede tutulan özel halk otobüslerinin yaklaşık 3O ayrı bedava kart hizmet verdiği unutulmamalıdır. Esasen bu devletin vermekle yükümlü olduğu sosyal devletin yükünü sırtlanmaktır. Özel Halk Otobüsleri Esnafı’nın dayanacak gücü kalmamıştır, bir an önce tüm belediyelerin gücü oranında Ö.H.O esnafına destek olmalı ve devletimizin’de Ö.H.O esnafını Ö.T.V. den muaf tutulmalıdır.

Halk otobüsü esnafının 30 kaleme yaklaşan bedava kartlarla seyahat eden yolculardan dolayı Ö.H.O. esnaf mağdur olmakta birde üzerine korona virüs salgınıyla esnafın kazancı yetersiz kalmaktadır; geçimini sağlamakta zorlanan esnaf corona virüs salgını nedeniyle iyice dibe vurmuştur. Bu durum daha fazla devam ederse ilerde Ö.H.O. esnafı diye bir sektör kalmayacak.Birkaç büyük şehir belediyesinin ÖHA esnafına mazot desteği verirken, bunun bir kaç belediye ile sınırlandırılmaması ve tüm belediyeler tarafından desteklenmeli, hükümetinde esnafa doğrudan adım atmalı mazot alımlarındaki Ö.T.V. yi bir an önce kaldırılmalıdır. Özel halk otobüsü esnafı kamu hizmeti vermektedir. 30 kaleme yaklaşan Bedeva seyahat kartı taşıyan vatandaşlarımıza hizmet verirken, aldığı mazotun vergisini ve KDV sini ödüyor ; ama diğer taraftan bedava yolcu taşımaktadır.

Devletin Toplu taşıma hizmetinde Ö.T.V. uygulaması akla,mantığa ve yasaya aykırı bir yaptırımdır. Devlet prensibine uymamaktadır.Toplu taşıma keyfi bir uygulama değildir vatandaşımız için çok önemli bir ihtiyaçtır. Vatandaşımız için zaruri olan bir hizmetin özel tüketimi nasıl olabilir.Öyle ya günümüzde insanların at yada eşek kullanarak işe gidip gelmeleri mümkün değildir. Güçlü devlet güçlü hukuk ile güçlü hukuk ise her haksızlığın telafisi ile mümkündür. Güçlü bir devlet için bu uygulamanın bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda,

1- Özel Halk Otobüsü işletmecilerinin mazot alımındaki Ö.T.V. nin kaldırılmasına yönelik bir çalışmanız varmıdır? Var ise ne zaman uygulanacaktır?

2- Toplu taşıma bedelleri minimum seviyede tutulan özel halk otobüslerinin, yaklaşık 3O ayrı bedava kart sahibi vatandaşımıza hizmet verdiği göz önünde bulundurularak Ö.H.O. esnafının mağdur edilmemesi adına bir çalışmanız varmıdır?

3- Pandemi süreci boyunca birçok esnafımız, her anlamda büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşarken Özel Halk Otobüsü İşletmecileri için bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir?

4- Ödenmeyen ve geciken destek aidatları ne zaman ödenecektir? Destek ödemeleri yüksek enflasyon ve zamlar karşısında erimiş yetersiz hale gelmiştir, destek ödemelerinin miktarını artırmayı düşünüyormusunuz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ