Nevşehir Milletvekili Faruk SARIASLAN’dan ”İsmail Sivrisi”İle İlgili Soru Önergesi Verd

Nevşehir Milletvekili Faruk SARIASLAN’dan   ”İsmail Sivrisi”İle İlgili Soru Önergesi Verd

ismail sivrisi

Nevşehir Milletvekili Faruk SARIASLAN  ”İsmail Sivrisi” olarak bilinen bölgeye yapılmak istenen Kalker Ocağı’nın, bölgeye vereceği zararları hakkında, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına   soru önergesi verdi.

SARIASLAN Cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde:

Nevşehir Özkonak kasabasının kuzey yönünde yer alan ‘’İsmail Sivrisi’’ olarakta bilinen bölgede açılması ve işletilmesi planlanan Kalker Ocağı’nın, 10 yıllığına kiraya verilmek üzere (Ç.E.D. Raporu) Çevre Etki Değerlendirme çalışmalarına başlanmıştır.

Burada oluşacak taş kırma tesisi bölgede bulunan en az 10 köyümüzün yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine zarar verecektir.

Üstelik buradaki tarım arazileri bölgenin en verimli arazilerinden oluşmaktadır. En önemli sorun ise yaklaşık 4.000 nüfuslu Özkonak kasabamızın içme suları bu bölgeden gelmektedir.

Ayrıca bu bölge orman arazisi ilan edilerek ağaçlandırma çalışmaları’da yapılmıştır. Bu bölgede bulunan anıt mezar’da bu bölgenin değerli kültürel bir varlığıdır.

Özkonak ‘’İsmail Sivrisi’’ bölgesi birçok yerleşim alanına su kaynağı sağlamaktadır. Bu bölgeye açılması ve işletilmesi planlanan Kalker Ocağı’nda, açık ocak işletme yöntemi ile delme, patlatma işlemi uygulanarak ve basamaklar oluşturularak yapılacağından, bölgenin doğal yapısına ve ekolojik sistemine büyük zararlar vereceği aşikardır.Bölgeye yapılması planlanan Kalker Ocağı’ndan Özkonak halkı son derece endişeli, kaygılı ve rahatsızdır.

Bu bağlamda,

1- Açılması ve işletilmesi planlanan Kalker Ocağı’nın, Özkonak ve çevre köylerde yaşayan halkımızın tarım alanlarının, içme sularının zarar görmemesi ve kaygılarının giderilmesi adına herhangi bir çalışamanız varmıdır?

2- Sözkonusu projenin getirisi bölge halkının sağlığından dahamı değerli görülmektedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ