Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya’dan Aile Haftası Mesajı

Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya’dan Aile Haftası Mesajı

Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya Aile Haftası dolayısıyla bir Mesaj yayınladı,

Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya Mesajında;

Aile, geçmiş ve gelecek arasında köprüler kuran, Ahlâkın, inancın, kültürün, geleneğin ve değerlerin aileden miras alındığı, taşıdığı bu değerlerin ve mirasın gelecek kuşaklara aktarıldığı, toplumumuzun ve kültürümüzün en sağlam en köklü ve en temel kurumudur. Güçlü bir toplum ancak, huzurlu ve mutlu bir aile yapısı ile mümkündür. Aile bütünlüğünün korunması, ancak aileye değer vermekle, emek vermekle, aileyle birlikte zaman geçirmekle mümkündür.

Aile, çocukluktan gençliğe, yetişkinlikten yaşlılığa uzanan hayat serüveninin her adımında insanı anlamla tanıştıran muhteşem birlik­teliğin adıdır. Duyguların aile okulunda öğrenildiği, ilk alışkanlıklarını orada kazanıldığı, hayata dair ilk adımların atıldığı, sevgi ve muhabbetin membaıdır aile. Aile, hayata gözlerini açtığı anda insanı sarıp sarmalayan, koruyup kollayan, bağrına basan o eşsiz birlikteliğin adıdır. Kısacası aile demek birlik demek­tir; birlikte dirlik demektir…

Bizleri yüreklendirmekte; aile değerlerimizi hatırlamaya, ailemiz hakkında sorumluluk üstlenmeye ve daha mutlu, güvenli, dayanımlı yuvalar için emek vermeye davet etmektedir.

Her ba­samakta kendi ayakları üzerinde durması için onu yüreklendiren, eğiten ve hayata hazırlayan bir okuldur aile… Ona fedakârlığı, vefayı, ahlâkı ve inancı öğreten en uzun soluklu eğitim yuvasıdır. Kültürünü, geleneğini ve değerlerini ailesinden miras alır insan. Sorumluluğu, adaleti ve onuru ailesinde görür.

Velhasıl aile, insanın hayat kaynağıdır…

Ailesini “emanet bilinci” ile kucaklayan, “iki cihan saadeti” için Peygamber efendimizin “Allah’ım! Senden dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında af ve afiyet dilerim.”(Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101) duasında buyurduğu gibi Yüce Allah ailemize sağlık, sıhhat afiyet versin ve her türlü kötülüklerden ailemizi korusun.

Ahmet Celalettin ALTUNKAYA

Nevşehir İl Müftüsü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ