NEHÜ Bünyesinde “Kriminal Laboratuvarı” Kurulum Çalışmaları Hız Kazandı

NEHÜ Bünyesinde “Kriminal Laboratuvarı” Kurulum Çalışmaları Hız Kazandı

KİRİM (550 x 367)

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVÜ BTUAM)’nde kurulacak “Kriminal Laboratuvarı” için teknik toplantı yapıldı.

Üniversitemiz BTUAM’da kurulması planlanan “Kriminal Laboratuvarı” çalışmaları kapsamında Nevşehir İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Nevşehir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Kalın, Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı personeli Kıdemli Başçavuş Recep Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ertan Özensel, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Metin Duyar, BTUAM Müdürü Prof. Dr. Aslıhan Karatepe ve BTUAM Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Naşit İğci ve Yrd. Doç. Dr. Cevahir Altınkaynak’ın katılımları ile teknik toplantı yapıldı.

‘Kriminal Laboratuvarı’nda verilebilecek hizmetler kapsamı, İl  Emniyet Müdürlüğü ve Jandarmanın öncelikli taleplerinin görüşüldüğü toplantıda;  analiz numunelerinin alımı, güvenlik hususları ve genel uygulama süreci kapsamında gerekli olabilecek protokoller belirlenerek,  alınan kararlar ve belirlenen kriterler kapsamında işbirliği içerisinde hareket edilmesi konularına değinildi.

Toplantıda, ilimizin ve bölgenin ihtiyacını karşılaması amaçlanan Kriminal Laboratuvarı’nın spesifik testleri gerçekleştirme konusunda yetkin olduğunun tanınması için TS EN ISO 17025 standardına sahip olmasına vurgu  yapılarak,  bu husus öncelik kapsamına alındı. Ayrıca Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin’in görüşünün alınması kararlaştırıldı.

Toplantı sonrasında katılımcılar analizlerin gerçekleştirileceği laboratuvarların yer aldığı üniversitemiz BTUAM Merkezi’ni ziyaret ederek yapılacak analizler ve süreçler hakkında Merkez Müdürü Prof. Dr. Aslıhan Karatepe’den bilgi aldı.  Ziyarette Nevşehir İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Nevşehir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Kalın ve Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı personeli Kıdemli Başçavuş Recep Aydın merkezin hizmetlerinin Nevşehir ili ve çevre illerin adli işlemlerinin hızlandırılmasına katkıda bulunacağı hususunda memnuniyetlerini dile getirdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ