Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

MYO İstişare Toplantılarının Yirmi Üçüncüsü KAPTİD Başkanı Dinler’in Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

MYO İstişare Toplantılarının Yirmi Üçüncüsü KAPTİD Başkanı Dinler’in Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Meslek Yüksekokulu Müdürleriyle başlattığı istişare toplantılarının yirmi üçüncüsü Acıgöl Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Serap Çoban tarafından hazırlanan toplantı programı ve Hacıbektaş MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çiçek’in moderatörlüğünde çevrimiçi olarak yapıldı.

Toplantıya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi MYO Müdürleri, Genel Sekreter Nihat Çavuşoğlu, Daire Başkanları, Araştırma Merkezi Müdürleri, akademik ve idari personel ile birlikte davetli konuşmacı olarak Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Yakup Dinler katıldı.

“Turizm Sektörünün Pandemi Sonrası Durumu ve Üniversite-Sektör İş Birliği ve Geliştirilebilecek Muhtemel Projeler” hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla toplantıya davetli konuşmacı olarak katılan KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, pandemiden en çok etkilenen sektörlerinden birinin turizm olduğunu ve salgın döneminde %76 oranında bir küçülmenin olduğunu, Türkiye’nin salgın döneminde Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistlere açık olmasından dolayı Kapadokya’da Rus ve Ukraynalı turist sayısının öne çıktığını söyledi.

2019 yılının turizm açısından altın yıl olarak nitelendirildiğini, 2019 yılında Kapadokya’yı 3.8 milyon müze ve ören yeri ziyaretçisi ile yaklaşık 1 milyon 450 bin civarında da turistin ziyaret ettiğine değinen Dinler, 2020 yılında ise müze ve ören yeri ziyaretçisinin 980 bine, turist sayısının da 350-400 bine düştüğünü söyledi. Nevşehir bölgesinde 31 bin yatak kapasitesinin olduğunu ve yaklaşık 20.000 personelin konaklama sektöründe hizmet verdiğini, işletmelerin 100 tanesinin turizm bakanlığı belgeli, 150 adet de belediye belgeli işletmelerin olduğunu ifade eden Dinler, salgın döneminde güvenli turizm sertifikasını dünyada ilk dillendiren ülkenin Türkiye olduğunu, uygulamaya geçiren ilk ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri ve ikincisinin ise Türkiye olduğunu, diğer birçok ülkenin bu konuda Türkiye’yi örnek aldıklarını belirtti. Restoran ve kafelerin de güvenli turizm sertifikasına benzer bir sertifika ile açılabileceğini de belirten Dinler, şu an da az temaslı bir turizm hizmeti sunulduğunu ve bu konuda başarılı olduklarını, Kapadokya’nın misafir yorumlarına göre her zaman ilk onda yer aldığını ve Nevşehir’e direkt uçuşların olmasıyla daha iyi bir destinasyon noktası olabileceğini de belirtti.

Kapadokya’ da ilk olarak Fransızların peribacalarını görmeye gelmesiyle birlikte turizmin başladığını ve o dönemlerde otel ve pansiyonların olmadığını, ilk olarak ev pansiyonculuğu ile konaklama hizmetinin başladığını daha sonra ise pansiyon ve otellerin sayısının artarak geliştiğine değinen Yakup Dinler, ardından mağara ve kayadan oyma otelciliğin ön plana çıkmaya başladığını ifade etti.

Genelde peribacaları ve doğal güzellik olarak öne çıkan turizmin, şimdilerde sıcak hava balonları ile çeşitlendiğini belirten Dinler, bölgeye gelen turist sayısının fazla olmasından ziyade daha nitelikli ve katma değer bırakan turistlerin gelmesinin daha önemli olduğunu vurguladı.

Çanakkale örneğinden sonra Türkiye’de ikinci olarak Nevşehir’de Kapadokya Alan Başkanlığının kurulduğunu ve bu başkanlıkta tanıtım gurubu ve sportif faaliyetler gurubu gibi alt çalışma komisyonlarının turistlerin kalış süresinin nasıl arttırılacağı, nasıl daha fazla gelir elde edilebileceği gibi konularda sürekli çalıştığını ifade eden Dinler, Kapadokya bölgesinde deniz-kum-güneş turizmi hariç diğer her türlü turizmin yapılabileceğini ama bunun için bölgenin bir destinasyon olması gerektiğini söyledi.

Konferans turizmi olarak Antalya’nın çok iyi bir konumda olduğunu söyleyen Dinler, Nevşehir’de ise Antalya ilinde olduğu kadar büyük kapasiteli konferans salonlarının olmadığını ama kayadan oyma şeklinde ki konferans salonları projelerinin olduğunu ve bu proje sayesinde Kapadokya bölgesinin konferans turizminden daha fazla pay alabileceğini ifade etti.

Nevşehir ilinde 27 adet balon firmasının olduğunu, 2 firmanın da balon üretimi izni aldığını ve bir firmanın da hali hazırda Ortahisar Beldesinde üretim yaptığına da değinen Dinler, firmanın İngiltere, İspanya gibi ülkelerden alınan balonların aynı kalite seviyesinde üretim yapılabildiğini söyledi. Dinler ayrıca Kapadokya’nın balon ve balon pilotu konusunda çok geliştiğini ve bu işin merkezi konumunda olduğunu iletti.

Salgın dönemi ve sonrasında insanların kalabalık yerlerden ziyade küçük otellere rağbet edeceğini belirten Dinler, büyük toplantıların yüz yüze olarak yapılmasının azalacağını, otellerdeki servis hizmeti anlayışının değişeceğini, oda servisi hizmet isteklerinin de bu dönemde arttığını ifade etti..

Turizm bölümlerinden mezun olan öğrencilerin sayısının artması ile daha iyi hizmet verilebileceğini belirten Dinler, mezun olan öğrencilerin bir kısmının çeşitli sebeplerden dolayı farklı meslek alanlarında çalıştığını, mezun olan öğrencilerin işe girdiklerinde direkt olarak yüksek mertebeden işe başlamak istediklerini fakat öğrencilerin pratik olarak eksik olduklarını ve yabancı dil bilgilerinin de yeterli olmadığını, ayrıca öğrencilere verilen eğitim müfredatı ile turizm işletmecilerinin ihtiyaçlarının çok uyuşmadığını belirtti. Bu sebeplerle üniversitelerde pratik eğitim ve yabancı dil öğretimine ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen Dinler, ikinci yabancı dil eğitimi olarak da Rusça, Çince ve Japonca eğitiminin verilmesi gerektiğini ve müfredatın turizm işletmecilerinin ihtiyaçlarına göre güncellenmesi gerekliliğini iletti.

KAPTİD Başkanı Dinler’in konuşmalarının ardından toplantının kapanış konuşmasına katılan Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz MYO Müdürü Doç. Dr. Duygu Eren, toplantıya katılımlarından ve bilgilendirmelerinden dolayı KAPTİD Başkanı Yakup Dinler’e ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Toplantı, soru cevap ve değerlendirme konuşmaları ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ