Mustafapaşa köyünde 25 Bin adet Lale Soğanı Toprakla Buluştu

Mustafapaşa köyünde 25 Bin adet Lale Soğanı Toprakla Buluştu

Nevşehir’de lale üretimini geliştirme projesi Ürgüp Mustafapaşa köyünde 25 Bin adet Lale Soğanının dikilmesiyle başladı.

Konuyla ilgili İl Müdürü Okan YILMAZ yaptığı açıklamada  “Üreticilerin alternatif üretimlere yönlendirilerek üretici gelirlerinin artırılması ve ilimize katma değer sağlamasına yönelik olarak kurumumuzca projeler uygulanmaktadır. Bu kapsamda ilimizin tarımsal, turizm ve kültürel potansiyeline uygun olarak hazırlanan Lale Üretimini Geliştirme projesi Sayın Valimiz İnci SEZER BECEL’ in teşvikleriyle ve İl özel İdaresi kaynaklarıyla Ürgüp İlçesi Mustafapaşa köyünde 25.000 adet lale soğanı’nın dikimiyle başlatılmıştır” dedi.

Lale çiçeğinin, çağlar boyunca duyguların anlatılmasında en güzel sembol,  yaşamın zorluklarını ve streslerini törpüleyen bir araç olarak günlük yaşama girdiğini belirten YILMAZ;  Osmanlı Döneminde inşa edilmiş kervansarayı bünyesinde barındıran, her taşında tarihi eserleri bulunan Mustafa Paşa köyünün proje ile tarihi bağlarını canlandırarak Lale Bahçeleri ile de anılacağını ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ