Miraç;

Miraç;

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir.

Bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegâne sahibinin Allah olduğunu hem de birey, toplum ve insanlık âlemi olarak gerek bu dünyada gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır.

İsra ve Miraç mucizesi, Sevgili Peygamberimizin, Allah’ın izni ve keremiyle

takdir buyurulan bir zaman diliminde önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Rabbimizin sonsuz kudret ve ayetlerini müşahede etmek için semaya yaptığı, içerisinde pek çok ilahi lütuf, ihsan ve bereketi barındıran; hikmet, hediye ve müjdelerle dolu manevi bir yolculuktur.

Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Bu şahitliğin ve manevi tecrübenin müminin miracı olan namaz ile taçlandırılması, Miraç hediyesi ayetlerde bildirilen sorumluluk bilinci, istikametini imana çevirenlerin, Allah’tan başkasına kulluk etmeyenlerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete gireceği müjdecisidir.

İnsanlığa yüce ufuklar kazandıran değerlerdir. İnsanı esfel-i safiline yani aşağıların aşağısına yuvarlanmaktan engelleyen, ahsen-i takvim, yani en güzel hal üzere bırakan, sidre-i müntehaya yani en üst kemal noktasına ulaştıran, cennet-i me’va’ya yani ebediyen huzur içinde kalınacak salah, felah ve saadet yurdu cennete götüren yüce değerlerdir.

Bugün tüm insanlık âlemi olarak miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtacız. Bugün İslâm coğrafyasının pek çok yerinde akan kan ve gözyaşının bir türlü dindirilememesi,

Miracın yaşandığı mukaddes topraklarda; yüzlerce yıl insanların barış ve huzur içerisinde birlikte yaşamalarını sağlayan hukuk ve ahlakın, günümüzde bir türlü tesis edilememesi,

bölgenin ve insanlığın barış ve huzurunu tehdit eden zulüm ve haksızlıkların hala devam etmesi, hem Müslümanların hem de insanlığın Miraç değerlerinden uzaklaştığını gösteriyor.

Ülke ve millet olarak yaşadığımız ihanetlerin,

Gönül coğrafyamızda yaşanılan felaketlerin,

İslam dünyasında yaşanılan katliamların,

Miraç’da müjdelenenlerin, Kur’anın, Hz. Peygamberin anlaşılmamasından

kaynaklanmaktadır.

Bu vesile ile; Milletimizin, Gönül Coğrafyamızdaki kardeşlerimizin ve bütün İslâm âleminin mübarek Miraç Kandilini tebrik ediyor. Miraç Kandilinin, İnsanlığın yeniden Miraç değerleriyle buluşturarak yücelmemize ve yükselmemize vesile olmasını Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Saygılarımla Yrd. Doç. Dr. Özden TAŞĞIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ