KÜLTÜREL ISLAH

KÜLTÜREL ISLAH

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                                   ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                              KÜLTÜREL ISLAH

          Avanos’un üç veya dört ana projesinden birisi Eski Avanos’un Islahıdır. Bu konuda defalarca yazılar yazdık. Tıpkı ırmak kıyılarının düzenlenmesi projesi gibi.

          Avanos,Kapadokya Turistik Yöresinin en eski yerleşim birimlerinden birisidir. Komşusu Gülşehir ile birlikte ıslah edilmesi gereken mekanlardır.

          Yörede Ürgüp,Uçhisar,Göreme gibi yerlerde 1. Derecede ki SİT alanları ve yapılanmalar restorasyon vasıtasıyla (önünden,yanından geçmeye korktuğumuız yerler bile) turizme kazandırılmıştır!

          Şu anda ıslah edilmesi gereken yerlerden birisi de Eski Avanos’tur. Eski Avanos Cumhuriyet,Osmanlı,Selçuklu diye devam edegelen binalar ve tünellerle zengin bir yapıya sahip olduğu gerçeğiyle; Alaeddin Mahallesinden Sigorta Evlerine kadar(Yukarı Mahalle uzanan mekanda bulunan yerler) oluşturulacak organizasyon ve komisyonlar vasıtasıyla ıslahı yapılmalıdır.1-İmar İnşaat Komisyonu. 2-Finans Komisyonu. 3-Hukuk Komisyonu. Bu komisyonlar işbirliği içinde çalışma durumunda olmalıdır. Avanos,mal sahipleri de mağdur edilmeden kültür,tarih ve turizmde yerini almalıdır.

          Avanos’ta şu anda kendi halinde bakımsız durumda,yıkılan veya yıkılmaya yüz tutmuş binalar her geçen gün çoğalmaktadır.

          Bir tarafta açık alanlarda imarlı arsa üzerinden emlak vergisi ödeyen ama üzerinde tasarrufta bulunamayan mağdurlar ve imarlı alanların azalması ile Eski Avanos’un ıslahının yapılamayışı,Avanos’un geleceğe dönük gelişmesini engellemekte ve gölgelemektedir

          Avanos’ta eski binaların onarım,tasviyesi,bakımı konusunda her vatandaş duyarlı olmalıdır..

          Herkes istediği yerde konut alır ve ikamet edebilir. Ancak alınan konutlarla birlikte bakımının yapılması,çevrenin kirletilmemesine özen gösterilmesi gerekir..

          Yukarı Mahalle Müftü Sokak,İlleez Sokak,Dereli Sokakında her evde tavuk,horoz,kedi,köpek,keçi,koyun,inek,at,eşek,ava meraklı olanlarda kafes keklikleri vardı. Her ev kendi çevresini temiz tutar.Her yer pırıl pırıl olurdu. Kimse kimseye zarar vermezdi. Herhangi bir müşkilat varsa;mahalle ileri gelenleri sorunu çözerdi. Zarar veren,hırsızlık yapan kişi yanlış hareketlerden vazgeçerdi.

          Yukarı Mahalleden bahsederken;eskiden “İbaş’ların Konağı” olarak anılan meşhur binanın duvarları yarılmış,duvarlar kendi istikameti içinde komşu evleri tehdit eder duruma gelmiştir. Binanın arka cephesinde ki Adillerin Ali Yeni’nin (Şu anda ABD Vatandaşında).Doğusunda Müftülerin Cafer İlleez’in (Cafer Onbaşı) evi. Batısında ki yine yine Müftülerin Gardiyan Mustafa’nın ve oğlu Aytekin İlleez’in evleri tehdit altındadır.

           Müftü Konağı nasıl bir haldedir? Bilmiyoruz! Lokal olarak ifade ettiğimiz yerler gibi Avanos’ta bir çok sorunlu yerler vardır. Şayet ıslah planı zaman alır denirse;lokal olarak bu yerler,mal sahipleri mağdur edilmeden,kültürel değerlere sahip,saygı ve koruma çerçevesinde sonuçlandırılmalıdır.

          Bu konuda Kaymakamlık,Belediye ve Koruma Kurulu işbirliği içinderliği içinde çözüme kavuşturulmalıdır..

          Avanos bizim.Kültür varlıkları bizim. O halde bizim olan kültür varlıklarının korunması ve gerekli çözümün gerçekleşmesi için çalışmak hepimizin asli görevi olmalıdır…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ