KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ KAPADOKYA’DA

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ  ERSOY DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ KAPADOKYA’DA

bakan

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Dünyanın Göz Bebeği Nevşehir Kapadokya’da.

Nevşehir’imize teşrif eden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nda Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Gülşehir Kaymakam Vekili Yiğit Yaşar Demirer, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici ve İl protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Kültür ve Turizm Bakanı olarak Nevşehir Kapadokya’ya ilk resmi ziyaretini yapan Bakan Ersoy, ildeki programına Valilik ziyareti ile başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy Valilik ziyaretlerinde; Tören Mangasını selamladı ve akabinde Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından Valilik Makamına teşrif etti.

İlimizle ilgili Vali İlhami Aktaş’tan brifing alan Bakan Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“İlimize teşriflerinden dolayı şahsım ve Nevşehirli hemşerilerim adına şükranlarımı arz ediyorum” diyen Vali Aktaş, ziyaretin anısına Bakan Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Kapadokya yöresine ait el sanatlarından el işlemeli Çini Hitit Halkalı ve Çini Hitit Tabak Seti hediye etti.

Bir süre sohbetin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir Belediye Başkanlığını ziyaret etmek üzere Valilikten ayrıldı.

Nevşehir Belediye Başkanlığına ve akabinde de AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet, Kapadokya Bölgesi’nde bir dizi gezi ve incelemelere bulunmak üzere AK Parti hizmet binasından ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a Kapadokya’da gerçekleştirdiği gezi ve incelemelerine; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ile Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Avanos Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, İl Genel Meclis Başkanı Süleyman Özgün, Ürgüp

Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, AK Parti İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, Kapadokya Turizm Altyapı Hizmet Birliği (KAPHİB) Müdürü Levent Ak, AK Parti Ürgüp İlçe Başkanı Ali Özer eşlik etti.

Ziyaretlerinin ilk gününde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy; Uçhisar–Güvercinlik Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Tokalı Kilise, Paşabağları Ören Yeri, İpek Böceği/İplik Oluşumu ve Dokuma, Avanos-Çömlekçi Çarkı, Avanos-Güray Seramik Atölyesi ve Müzesi, Kapadokya Kaya Müze İnşaatı (KVMGM), Devrent Peribacaları Vadisi ve Zelve Mappıng (Işık ve Ses Gösterisi) alanlarında incelemelerde bulundu.

Kapadokya’nın tarihi dokusunun korunacağını ve bu konuda asla taviz vermeyeceklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, alan başkanlığı sistemiyle doğru bir planlama ve program yapılarak, Kapadokya’nın hak ettiği değere ve dereceye ulaşacağını söyledi ve Kapadokya’nın sadece Nevşehir’in değil, Türkiye’nin de önemli turizm yüzlerinden ve değerlerinden biri olduğunu da söyledi.

Bakan Ersoy, ziyaret ettiği turistik yerlerde esnaf ve vatandaşlarla sohbet ederek, bölgede gezinti yapan öğrenci grupları ve vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

İkinci gün ise; Balon Turunun ardından basın mensuplarıyla sabah kahvaltısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, kahvaltı sonrası; Mustafapaşa Köyü Ziyaret etti ve burada bulunan Konak, Bebek Müzesi, Konstantin Eleni Kilisesi ve Kapadokya Üniversitesi’ni ziyaret etti ve ardından; Kaymaklı Yeraltı Şehrini ve Hacıbektaş İlçesi Hacıbektaş-ı Veli Müzesi’ni ziyaret ederek, buralarda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra Hacıbektaş Topluluğu Semah Gösterisini izledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kapadokya Havalimanında Sektör Temsilcileri ile yaptığı toplantının ardından Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ve protokol üyeleri tarafından Kapadokya Havalimanı’ndan İlimizden uğurlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ