KUDÜS-LOZAN DERKEN…!

KUDÜS-LOZAN DERKEN…!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                          KUDÜS-LOZAN DERKEN…!

          Tarihte bir çok olaylar,antlaşmalar,zaman,mekan,sebep-sonuç ilişkileri konuşulmuş,tartışılmıştır.

          Geçmiş,gelecek için birikimdir.O birikimde doğrular-yanlışlar,acılar-tatlılar vardır.

          Geçmişte ki bilgileri tanımak,gelecek için ön bilgiye sahip olmaktır.

          Geçmişte ki bilgileri tanımak,olayları muhakeme ve mukayese imkanı sağlamaktır.

          Tarihte Kudüs,hep ilahi dinlerin birleştiği yer olarak görülmüştür. Kudüs Hıristiyanlığın,Museviliğin,Müslümanlığın birlikte olduğu,yaşandığı bir mekandır.

          Kudüs çeşitli medeniyetlerin yerleşim merkezi olmakla birlikte,ilahi kaynaklı din guruplarının hep rekabet alanı olmuştur.

          Kudüs’un en rahat,barış içinde yaşadığı dönemler,İslam Devletlerinin hakim olduğu dönemlerdir.

          11.Yüzyılda başlayan Haçlı Seferlerinin amacı Kudüs’u ele geçirmekti. Anadoluyu da yeniden Hıristiyan ülkesi haline getirmekti. İslam’ın bayraktarlığını yapan Türklerin Alplikl+ Cihad anlayışının getirdiği mücadeleyle;Anadolu ve Kudüs haçlışlara mezar olmuştur.

          Tabi haçlı seferleri zaman ve şartlara göre hala devam etmektedir.

          Haçlı Seferleri sırasında Kudüs 1187 de Selahaddin Eyyubi tarafından haçlı hakimiyetinden kurtarılmıştır.

          1917 de 1. Dünya Savasşı sırasında Lawrens’i politikalarına itibar eden,Osmanlıyı arkadan hançerleyen  Filistinliler ve Arapların sayesinde İngiliz komutan Allenby muzaffer komutan edasıyla Kudüs’e girmiş,Kudüs elden çıkmıştır.

          Bu sırada Mustafa Kemal İngilizlere karşı o bölgede mücadele etmekteydi.

           Kudüs Müslüman Türklerin elinden çıkınca,huzur ve barış kenti olan Kudüs zulüm ve sorun kenti haline gelmiştir.

           Siyon projesinin(Anadolu da Fırat’ın Kuzeyi,Afrika da Nil’in güney ve batısını içine alacak şekilde amaçlanan Büyük İsrail’in) başkenti Kudüs yapılması her zaman uluslar arası güçlerin,CFR (Uluslar Arası Yüksek Konsey) nin,Yahudi Baronlarının arzusu olmuştur.

          Kudüs;Yahudilerin ağlama duvarının bulunduğu,İsa’nın burada çarmıha gerildiği meslesi,Hz. Muhammed’in Miraca yükseldiği Mescid-i Aksa’nın,Müslümanların ilk kıblesi olması,sanki dünyanın başkenti olduğu izlenimini vermektedir.

          Her üç ilahi din mensuplarının kendileri için önemli gördüğü Kudüs,Filistinli Müslümanların çoğunlulkla yaşadığı yer olmaktan çıkmış,Siyon politikalarının etkili olmasıyla (BOP vb) Kudüs’u ele geçirme planları gerçekleşmiştir.

          Mavi Marmara Gemisi olayı akabinde yapılan (28 Haziran 2016) antlaşmasında Kudüs ve Ankara temsilcileri olarak yer alan ibarenin diplomatik bir hata olarak Kudüs’u İsrail’in başkenti olduğunu kabul etme durumuna bizi düşürmüştür!

          01.05.2005 de zamanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanının İsrail’i ziyaretin de Ariel Şaron tarafından karşılanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanına “İsrail’in Başkenti Kudüs’e hoş geldiniz” sözüne tavır konmaması yine bir diplomatik hata ile Kudüs’un İsrail’in Başkent olduğunu kabul etme durumuna düşürmüştür!

          07.12.2017 de ABD’nin (Trump’ın) Kudüs’un İsrail’in Başkent olduğunu kabul etmesi,ülkemiz Türkiye dahil İslam Dünyasını ayağa kaldırmıştır.

          Aslında Kudüs her üç ilahi dinin birleştiği,barış ve kardeşlik kenti olmalıdır. İslam alemi üzerinde ki oyunlar bozulmalıdır.

          Osmanlı devletinin parçalanmasıyla 25 devlet çıkmıştır. Sevr ile amaçlanan Kurdistan ve Ermenistan çıkmamıştır.

         Kudüs’e İngiliz Generali Allenby girdiği sıralarda Mustafa kemal İngiliz birliklerine ve İngiliz birlikleri ile birlikte olan Filistin ve Araplara karşı bütün imkansızlıklara rağmen birliklerimizle mücadele ediyordu.

          İstiklal Savaşıyla,Sevr’e karşı 24 Temmuz 1923 de Lozan Antlaşması yapılmıştır. Lozan Antlaşmasıyla TBMM si ve Hükümeti tanınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletimizin varlığının temeli ve tapusu olmuştur.

          Günümüzde Lozan Antlaşmasının yeniden güncellenmesi veya 2023 te Lozan Antlaşmasının sona ereceği söz ve yaygaraları iyi niyete matuf sözler değildir.

          Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün  önderliğinde (Milli Mücadele Heyeti arkadaşları,Türk Milleti) Türk Milletinin Milli Mücadelesi sonucu kabul ettirilmek istenen Sevr yerine Lozan kabul edilmiştir.

          Lozan antlaşması,Sevr antlaşmasının geçersizliğinin kanıtı ve tescilidir.

          UYANIK OLMAK ZORUNDAYIZ.SEVR’İN GELMESİNİN YOLU LOZAN’I BİTİRMEKTİR!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ