KIZILIRMAK’IN NEŞESİ KAZ YAVRULARI KULUÇKADAN ÇIKTI

KIZILIRMAK’IN NEŞESİ KAZ YAVRULARI KULUÇKADAN ÇIKTI

kazcik (600 x 400)

Avanos’ta baharın renklerini yüzlere yansıtan güzellikler yaşanıyor. Şu sıralar Avanos’ta, Kızılırmak üzerinde Tarihi Taş Köprü yanında bulunan adada yaşayan kaz ve ördeklerin yumurtadan yeni çıkan yavruları, kendilerini göstermeye başladı.

Nisan ayının ilk günlerinde yavrularını Kızılırmak’ta yüzdürmeye başlayan kazlar, her yıl olduğu gibi bu sene de aynı zaman diliminde yavrularıyla boy göstermeye başladı. Yılın bu zamanları Kızılırmak içerisinde anne kazlarla birlikte gezintiye çıkan yavrular, sevimli görüntüleriyle vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Öğlen saatlerine doğru büyük kazlarla grup halinde gezintiye çıkan yavrular, kıyıda beslenerek ırmak içerisinde yüzme turları atıyor ve hayatı öğreniyorlar. Henüz akıntıya karşı durabilecek kadar güçlü olmayan yavrular zaman zaman zor anlar yaşasa da büyük kazların himayesi altında adadaki yaşam alanlarına dönüyor.

Yavru kazları gören vatandaşlar, bir taraftan onları görüntülerken bir taraftan da beslemek için ekmek atarak yavruları yakından görme fırsatı elde ediyorlar. Çocukların ise bu tablo karşısında neşesi görülmeye değer. Adada yumurta üzerinde yatan hala çok sayıda kaz var önümüzdeki iki hafta içinde yüzlerce yavru yaşam döngüsündeki yerini almış olacak. Avanos’a ise bu güzelliğin neşe ve mutluluğunu bir kez daha yaşamak kalacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ