Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı Düzenlendi

Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı Düzenlendi

turizmcalistayi

Türkiye’nin en önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinin turizmde 2023 hedeflerine uygun bir yapılanma ile ulaştırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından   ‘Yeni hedefler, yeni bir gelecek ‘ sloganı ile düzenlenen ‘ Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’ düzenlendi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Başkanlığında Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz,Murat Göktürk,Ebubekir Gizligider,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, belediye başkanları ve turizmcilerin katıldığı ‘Kapadokya 2023 Turizm Çalıştayı’ Uçhisar beldesindeki Kapadokya Lodge Otel’de gerçekleştirildi.

Kapadokya 2023 Turizm çalıştayının açılışında konuşan Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Kapadokya bölgesinin bugünü ve yarınlarını ilgilendirecek turizm yönündeki eksikliklerin ve sorunların turizm sektörünün seçkin yöneticilerinin de katılımıyla ele alınması amacıyla düzenlenen çalıştayın,  Kapadokya bölgesindeki turizmin ciddi bir gelişim göstermesi açısından oldukça yararlı olacağı düşüncesini taşıdığını dile getirerek, tüm katılımcılara teşekkür etti.
ÇALIŞTAY,YOL GÖSTERİCİ OLACAK
Turizm sektörünün tüm bileşenleri ,bölgenin turizm potansiyelini ileri götürmek için aynı masa etrafında bir araya getiren Kapadokya 2023 Turizm Çalıştay’ının açılışında konuşan TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, ülkemizin vazgeçilmez turizm merkezlerinin başında gelen Kapadokya bölgesinin turizmde istenilen düzeye ulaşabilmesi için bu tür çalışmaların oldukça yararlı olduğunu söyledi. Açıkgöz, toplantıda ele alınacak çözüm önerilerinin de bundan sonraki gerçekleştirilecek çalışmalar için önemli bir yol gösterici niteliği taşıdığına dikkat çekerek, böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ YÖNÜNDE ÖNEMLİ BİR ADIM
AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk’de dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olan Kapadokya bölgesinin turizm alanında gelişmişliğinin daha üst düzeylere ulaştırılmasında turizm sektör temsilcilerinin görüş ve düşüncelerinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Kültür ve  Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman başkanlığındaki bakanlık bürokratlarının da sektör temsilcilerinin düşünceleri ışığında bölgesel turizm çalışmalarının daha da üst düzeylere taşınmasında önemli bir unsur olacağı inancını paylaştı.

2023’DE  KAPADOKYA’YA 5 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ
AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider’de çalıştayda teşhisin konulacağını daha sonraki toplantılarda da tedavi yönündeki çalışmaların ele alınacağını umut ettiğini dile getirdi. 2023 hedeflerinin bölgeye en az 5 milyon turist çekebilmek olduğunun altını çizen Gizligider,  karayolu ulaşım ağının çağın gereklerine uygun hale getirilmesinin yanı sıra, havayolun da önemli mesafelerin alındığını ve Kapadokya Havaalanının 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren uçuşlara yeniden başlayacağı müjdesini yineledi.
Kapadokya bölgesindeki turizmi Hacıbektaş ve Kozaklı’sız asla düşünmediklerine vurgu yapan Gizlgider, spor ve bisiklet turizminin de bu bölgede kalıcı hale getirilmesi yönünde çalışmaların da hedeflendiğini aktardı.
TURİZMDE ALTERNATİFİ OLMAYAN CİDDİ BİR POTANSİYELE SAHİBİZ
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de Kapadokya bölgesinin turizmde alternatifsiz bir bölge olmasının avantajının çok iyi değerlendirilmesi gerektiği düşüncesini taşıdığını ifade etti. Ünver “ Eşsiz güzellikleri, doğası, kültürü ve tarihsel değerleriyle Kapadokya dünyanın turizm alanında alternatifsiz tek merkezidir. Dünyada başka bir Kapadokya yok. Burada günümüzden 10 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarih var, 8 i büyük 20 farklı uygarlığın kucaklaştığı eşsiz bir coğrafya üzerinde bulunuyoruz. İstediğiniz takdirde binlerce yıllık medeniyetlere el sürebilmenin heyecanını yaşarsınız bu bölgede. Biz Kapadokya’nın bu nedenlerden dolayı farklı olduğuna inanıyoruz. Kapadokya bölgesinde aslında çok şey planlamasını yapıyoruz öteden beri. Bölgedeki genellikle yeraltı şehirlerinin sığınma amacıyla yapıldığı biliniyor öteden beri, ancak Nevşehir şehir merkezinde 2012 yılında keşfettiğimiz  ve  dünyanın en büyük yeraltı şehrin olarak da bilinen merkezde  insanların oldukça daha üst düzeyde bir yaşam kültürü içerisinde olduğunu belirledik.
Temizleme çalışmalarında ortaya çıkan binlerce tarihi değer, bizlere burada hayat süren insanların ortak yaşam kültür birikimlerine ilişkin de oldukça çarpıcı detayları ortaya koydu. Ortaya çıkan buluntularla Nevşehir’de 2. bir Etnoğrafya Müzesi oluşturabiliriz. Diğer yanda da bu alanda sanatçılar ve yazarlar mahallesi de oluşturma kararlılığı içerisindeyiz.  Film festivali düşüncesinin yanı sıra belediye olarak film senaryo yarışmalarının düzenlenmesi için de çalışmalar içerisindeyiz. Öyle inanıyorum ki Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesi içerisinde bir Kapadokya masası oluşturabilirse, bölgesel anlamda yaşanacak  sorunların çözümünde büyük yararlar olacağı düşüncesini taşıyorum. Öteden beri Kapadokya olarak bizim farklı olduğumuzu ve bu farklılığımız önceliğinde sorunlarımızın çözümü ve çözüm önerilerinin geliştirilmesinde   Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yakın ilgi ve desteklerini bekliyor, bu çalıştayın hayırlı sonuçlar getireceğine yürekten inanıyorum. “ diye konuştu.
TURİZM EĞİTİMİ KONUSUNDA ETKİN HİZMETLER YÜRÜTÜYORUZ
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Mazhar Bağlı’ da , dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından birine sahip Kapadokya bölgesinde en nitelikli eğitimi vermek amacıyla çalımalar yaptıklarını belirterek, adı da aldığı Hacıbektaş Veli’nin engin hoşgörüsüyle barış ve kardeşlik temellerine oturmuş bir turizm aktivitesinin sağlanması adına üzerlerine düşeni yerine getirme mücadelesi içerisinde olduklarını aktardı.
2023 DE 50 MİLYON TURİST VE 50 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLENTİSİNDEYİZ
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’da öncelikli olarak bu çalıştayda sektör temsilcilerinin sorun ve çözüm önerilerini  öğrenme amacında olduklarını söyledi.  Ekim ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile daha geniş düzeyde bir toplantı yapmayı planladıklarını aktaran Yayman , tüm imkanları ile Kapadokya turizmini ileri götürme çabası içerisinde olduklarını ifade etti.  Yayman ‘ En uzun yolculuklar küçük bir adım ile başlar. Bu toplantı ile uzun yolculuk için iyi bir adım atacağımıza inanıyorum. Kapadokya bizim için dünyanın en önemli coğrafyalarından bir tanesi. Eşsiz görünümü ile doğal bir film platosu.  Burada öyle inanıyorum 2023 ü de 2030’lı yıllardaki turizmimizi de burada ortaya koymaya çalışacağız. Hedefimiz ülke genelinde 2023 yılına gelindiğinde 50 milyon turist ve 50 milyar Dolar gelir. Bu düzeyde Kapadokya’yı ziyaret eden turist sayısını da 5 milyon olarak hedefliyoruz. Kapadokya turizminde elbette Hacıbektaş olmazsa olmazımızdır. Bizi biz yapan değerleri içerisinde barındıran Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı bu ilçemizde de turizmin daha ileri düzeye ulaştırılması önceliklerimiz arasında. Diğer yanda Termal turizm de Kozaklı’yı da önemsiyoruz. Belediye Başkanımız Hasan Ünver’in Nevşehir’de yazar ve sanatçılar için bir mahalle oluşturulması düşüncesini de önemsiyoruz. Japonu, Çinliyi, İngilizi, Fransızı, Almanı ve İsveçliyi burada çeken bir hikaye, Kapadokya hikayesi, tüm dünya insanlarını kendisine çekebilecek bir nitelikteki insanları bir şekilde  kendisine çekiyor. Peşine düşünülen bu hikayenin  coğrafyasının turizm alanında daha etkin hale gelmesinde,  üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getireceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Türkiye’ nin turizmde 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Kapadokya’nın yeni bir anlayış, örgütlenme, tanıtım ve pazarlama modeli ile yapılandırılması amaçlayan Kapadokya 2023 Turizm Çalıştay’ının daha sonraki bölümünde ise  daha sonra belediye başkanları ve  turizm sektörü temsilcileri, turizmde  yaşanılan sorun ve bunların çözümüne ilişkin düşüncelerini aktardılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ