IRMAK KIYILARI-DAMLAR

IRMAK KIYILARI-DAMLAR

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                    IRMAK KIYILARI-DAMLAR

          Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi olan Avanos,cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

          Avanos, şehir hayatının olumsuzluklarından bunalmış olanlarında dinlenme yeridir.

          Kısmende olsa bağ ve bahçecilik devam etmektedir. Irmak önemli bir nimet ve kaynaktır.

           Bayramhacılı Barajının yapılmasıyla birlikte suyu kontrollü akmaktadır. Bu durum eleştiri konusu olsada insanımız için ırmak kıyıları dinlenme,nefes alma,hoşça vakit geçirme yerleridir.

          Irmak kıyılarının düzenlenmesi konusunda bir çok makalelerimiz vardır. Avanos’un ana projelerinden biride zaten ırmak kıyılarının düzenlenmesi idi. Irmak kıyıları düzenleme çalışmaları hala devam etmektedir.

          Irmağın üzerinde dört köprüsü olmakla birlikte Tarihi Taş Körümüzün durumu yinede bir köprüye ihtiyacımızı devam ettirmektedir. Tarihi Taş Köprümüzün mimari estetiği bozulmadan,tarihi misyonunu koruyacak ve daha rahat kullanılacak şekilde düzenleme çalışması yapılması gerekir. Bu konudada bir çok makalelerimizi yazdık!

          Irmak kıyılarında ve diğer yerlerde bağevleri-damları yapılmıştır. Bağ ve bahçecilikle uğraşan insanımız hayatını canlı ve zevkli hale getirmeye çalışmaktadır.

          Avanos için büyük bir nimet olan ırmağımızın kıyılarında önceleri dolaplar vardı. Dönen dolaplar tıpkı insanın hayatını anlatır gibi suyu doldurur boşaltır,tekrar doldurur tekrar boşaltırdı. Şimdilerde bilim ve teknolojinin getirdiği imkanlarla sulama daha kolay yapılmaktadır.

          Irmak kıyılarında özel mülkiyet dışında devlet hazinesi  ve Belediyeye ait arazıler vardır. Buraların tespit ve düzenlemesi görev ve şartları içinde ilgili kurumlarındır. İlçe merkezinden uzak daha sakin alanlarda insanımız dinlenmek ve piknik yapmak isteyecektir. Özel mülkiyeti olanlar için pek sorun yoktur. Ancak dışarıdan gelip dinlenme,hoş vakit geçirmek isteyenler bu özel mülkiyet dışında ki yerlerde piknik yapmak isteyeceklerdir.

         Özel mülkiyet dışında olan yerlerde insanımız, dinlenme ve piknik yapma gibi hakları olsada bunun karşısında görev ve sorumluluklarının bilincinde olmaları gerekir. Bazı insanlar bu bilinçte olmaz,çakal tipinde,dünyayı biz yarattık havasında hareket ederek veya özel mülkiyet sahiplerini rahatsız edebilecek hal ve hareketlere girebilirler.Avanos halkı eğitim ve kültür düzeyi yüksek yapıya ve hoşgörülü duruma  sahip olsada bu bilinçli ve sorumlu hareketin gerçekleşmesi,herkesin huzurlu ve güvenli ortamda zamanını iyi geçirmesi için ilgili kurumlar düzenleme ve tedbir almak durumunda olmalılar.

        Yerler önceden tespitle birlikte,halka açık mekanlarda bilgilendirme yazıları,ikazlar ve zaman zaman kontroller yapılması bilinçsiz insanlarımızın bilinçli hale gelmesinde öneli rol oynayacaktır.

          Başkalarına zarar vermeme,çevre bilinci içinde yaşayanlar için sorun olmamakla beraber,berduş-çakal takımları bu boş arazileri kendi amaçları doğrultusunda kullanmak isteyebilirler.

          Irmak kıyılarındaki hazine arazileri verimli ve düzenli kullanılması için yapı ve yaptırım gereklidir.

          Düşünün ki; ailesi,misafirleriyle birlikte kendi mekanlarında vakit geçirmeye çalışan bir durumda iken tesadüf karşısında-yakınında hazine arazısıne gelmiş, kontrolsüz ve düzensiz şekilde vakit geçirenlerin bulunması,o aile ve bütün aileler için sorun olacaktır.

          Irmak kyılarında ki bu boş araziler halkın kullanımına açık olacak şekilde düzenlemesi yapılmalıdır. Ancak güvenlik,çevreye zarar vermeme,edepli ve düzenli kullanma konusunda tabela-yazılar konmalı,zaman zaman da güvenlik kontrolleri yapılmalıdır.

          Gezmek,görmek,eğlenmek herkesin hakkıdır. Ama her hakkımız karşısında ödevimiz olduğunu bilmeliyiz. Kendimizden başkalarınında temel hak ve ödevlerinin olduğu düşüncesiyle yaşamalıyız.

          Bir kişinin temel hak ve hürriyetleri bir başka kişinin temel hak ve hürriyetlerinin sınırında biter! İşte bu sınırda,herkes birbirinin temel hak ve hürriyetlerine saygı göstermelidir

          Devlet siyasi ve hukuki otoritesiyle;tedbir ve hizmetleriyle vatandaşa en iyi imkanları sunmalıdır.

          Avanos,Evren Kenti Avanos yolunda ilerlerken;Avanos ve Avanoslu her şeyin en güzeline layıktır.

          İlgili birim ve kurumları; gerekli hizmet ve hassasiyetleri gerçekleştireceklerine inanıyor ve bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zekeriyya İlleez diyor ki:

    Sevgili ve değerli okuyucularım; Yeni Yıl 2020 Ocak ayına kadar “www.kizilirmakavanos.com” internet sitemize ve Kızılırmak Gazetemize makale ve yazılarıma ara veriyorum. Yeni Yılda yerel ve genel konulu yazılarımıza devam edeceğim. Saygı,sevgi ve selamlarımla.

BİR YORUM YAZ