IRMAĞIN KIYISI-TARİHİ TAŞKÖPRÜ

IRMAĞIN KIYISI-TARİHİ TAŞKÖPRÜ

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                            Uz.Em.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                             IRMAĞIN KIYISI-TARİHİ TAŞKÖPRÜ

          Kapadokya Turistik yöresinde Kızılırmak’ın Avanos’un ortasından geçmesi,ayrı bir güzellik ve zenginlik kaynağıdır.

          Avanos’un ırmak kıyılarında balıkçılık,bağ ve bahçecilik yapılır. Bağ ve bahçelerin sulanmaları için yapılmış olan dolaplar kullanılırdı.

          Irmağın taşkınından sonra kalan kumlar, Avanoslular için ırmakta yüzdükten sonra kum banyosu,güneşte yanma ile  fizik-doğal tedavinin kaynağı idi.

          Medeni nimet olarak sulama ve elektrik üretme amaçlı yapılan barajları,ırmağın akış ve kullanılma düzenini de değiştirmiştir.

          Irmak kıyılarının düzenlenmesi halkın dinlenme ve eğlence amaçlı parkların ve kafelerin oluşturulması,sandal ve gondol sefası için yapılan çalışmalar,bu yerleri daha cazip hale getirmiştir.

          Irmak kıyılarının düzenlenmesi,Avanos’un çok önemli zenginliği olmuştur.

          Avanos’ta şu anda Kızılırmak üzerinde dört köprü bulunmaktadır. İki köprü ağır tonajlı ve bütün araçlar geçişi için yapılmıştır.

           İstanbul’daki Süleyman Demirel’in yaptırmış olduğu Boğaziçi Köprüsü örnek alınarak,Avanos’ada Asma Körü (Sallanan Körü) yapılmıştır. Asma Köprünün hafif sallanması,gezmeye gelenler için ilginç gelmiş,Avanos’taki “Sallanan Köprü” diye ifade edilmeye başlanmıştır.

          Zaman zaman esas Avanos’un bizim gibi yerlileri,köprüyü sallamak isteyenleri uyarmış,uyarılmayada devam edilmektedir. Belediye ve İlçe Trafik gerekli uyarı yazı ve levhaları koymuştur. Vatandaşların dinlenme ve eğlence amaçlı gezilerinde çevreyi kirletmeden,zarar vermeden,vatandaşlık hak ve öedev bilincinde hareket etmeleri önemlidir.

          Osmanlıda 2.Abdulhamit döneminde yapılan Tarihi Taşköprümüz,Eski Avanos’un mimari estetiği ile uyumlu ve bütünleşmiş vaziyette korunması önemlidir.

          Tarihi Taşköprü yeteri kadar gerek hafif  gerekse ağır tonajlı araçlara yıllarca hizmet vermiştir. Büyük,ağır tonajlı araçların buradan geçmemesi sağlanırken yeni bir körünün yapılması ihtiyacı doğmuştur.

          Bu konularda defalarca yazdık.,köprünün yaya kaldırımlarının kaldırılması araç yoluna katılması yolu genişletecektir. Köprünün  her iki yakasına yaya köprüleri(yolları) yapılması gerektiğini defalarca belirtmiştik.

          Teknik olarak köprünün inşaat-taşıma statiği ve mimari özelliği ve görünümü bozulmadan yapılmasının Avanos için büyük bir kazanç olacaktır.

         Irmak içi temizliği,köprü statiği ve genişletme proje çalışmalarından dolayı  önceki Belediye Başkanımız İsmet İnce’ye teşekkür ediyoruz.

         Avanos özellikleriyle ve güzellikleriyle her şeyin en güzeline layıktır.

Not: Tarihi Taş Köprümüzün asfalt yapılması ve çizgi çizilmesinden dolayı ilk icraatları olarak Belediye Başkanımız Alper İbaş’a teşekkür ediyor,çalışmalarında başarılar diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ